techniky, obvinil vyšetrovateľ z Banskej Bystrice dvoch cudzincov z bývalého sovietskeho bloku. Obvinil tiež slovenského občana Petra J. (1961), ktorého zároveň vzali do väzby. Obvinení cudzinci sú stíhaní v neprítomnosti. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.
Ide o prípad, v ktorom podľa správy OSN bol práve Peter J. zapojený do siete obchodníkov so zbraňami.
Hovorca slovenských vyšetrovateľov Stanislav Ryban dnes pre TASR uviedol, že vyšetrovateľ v tejto súvislosti obvinil generálmajora Rašita Dursunoviča U. (1952) z Kirgizskej republiky a Alexandra Rauleviča I. (1958) z Ruskej federácie. Dopustiť sa mali trestného činu porušovania predpisov o nakladaní s kontrolovaným tovarom a technológiami spolupáchateľstvom a pokusu o trestný čin porušovania predpisov o nakladaní s kontrolovaným tovarom a technológiami spolupáchateľstvom.
Z uznesenia o vznesení obvinenia vyplýva, že obaja obvinení na základe falošnej plnej moci Ministerstva obrany Kirgizskej republiky uzatvorili s Leteckými opravovňami Trenčín kontrakt o oprave vrtuľníka MI-35. Vrtuľníky mali doviezť v júni a októbri minulého roku. Po oprave obvinení údajne bez povolenia vyviezli z letiska v Piešťanoch mimo územia SR jeden z vrtuľníkov, no nie späť do Kirgizskej republiky, ale do Libérie. Podobným spôsobom sa mal dostať do Libérie aj druhý vrtuľník. K vývozu však nedošlo preto, že im v tom zabránili pracovníci Colného riaditeľstva v Banskej Bystrici.
Slovák Peter J. sa mal podľa vyšetrovateľa dvakrát, v máji a v auguste tohto roku pokúsiť o vydanie zaisteného vrtuľníka, najskôr pre Guineu a následne pre Namíbiu, ale neúspešne. Začiatkom septembra potom údajne nahováral riaditeľa Leteckých opravovní Trenčín, aby podpísal návrh nového kontraktu na opravu vyššie uvedených vrtuľníkov, avšak už s republikou Namíbia. Riaditeľ opravovní s jeho návrhmi nesúhlasil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.