SR.
"Ide o vyrovnanie podmienok s ostatnými subjektami," povedal minister kultúry Milan Kňažko. Pôda v národných parkoch bola vyňatá zo zákona, ktorým v roku 1993 štát vrátil v reštitúcii majetky cirkvám a náboženským spoločnostiam. Fyzickým osobám, urbariálnym spoločenstvám a obciam ale štát v reštitúcii vrátil aj pozemky v národných parkoch.
Vrátenie pôdy v národných parkoch navrhli ako novelu reštitučného zákona poslanci Peter Muránsky (KDH), Branislav Orava (SDKÚ), Pál Farkas (SMK), Viliam Oberhauser (SNS), Jozef Kužma (nezávislý) a Peter Brňák (HZDS). Návrh nepodporil ani jeden poslanec za SDĽ. Nesúhlasilo s ním ani ministerstvo pôdohospodárstva, legislatívna rada vlády a pri včerajšom hlasovaní ministri za SDĽ.
Podľa našich informácií najväčšiu časť vrátenej pôdy budú tvoriť pozemky v Národnom parku Slovenský raj a v Tatranskom národnom parku, ktoré sa vrátia do majetku Spišského biskupstva. "Keď v rámci reštitúcií boli pozemky vrátené fyzickým osobám združených v urbároch a mestám, tak sa nám to zdalo nespravodlivé, že práve cirkvi boli vylúčené. Mali sme tiež informácie, že práve v lesoch, ktoré kedysi boli cirkevné, sa ťažilo viac," povedal hovorca Biskupského úradu v Spišskej Kapitule Ján Zentko.
Cirkev podľa neho bude lesy využívať podľa predpisov o ťažbe v národných parkoch. "My tiež nebudeme môcť ťažiť viac, než je dovolené. Tak ako v iných častiach našich lesov budeme dbať, aby sa tam neťažilo nelegálne," povedal Zentko.
(mar)
Autor: Spišská Nová Ves
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.