vrátka a išli aj do koalície na poslancov," uviedol na včerajšej tlačovej besede Stanislav Kahanec z Okresného centra Kresťanskodemokratického hnutia v Prešove na margo nevytvorenia predvolebnej koalície s SDKÚ. Ako je známe, regionálne voľby vyhrala koalícia HZDS - Smer, ktorá získala presne polovicu, v okrese Prešov dokonca dve tretiny kresiel. KDH má spolu osem poslancov, v prešovskom volebnom obvode len jedného, pričom však viacerí kandidáti skončili tesne pod čiarou zvoliteľnosti.
Podľa analýzy výsledkov, ktorú predložil S. Kahanec by KDH v koalícii získalo v rámci kraja "v optimálnom prípade pätnásť poslancov KDH a SDKÚ tiež pätnásť". Ani pri horších variantoch by podľa jeho slov nemala takáto koalícia spolu menej než 30 poslancov, v súčasnosti je poslancov za KDH a SDKÚ dokopy pätnásť. "Koalícia HZDS - Smer by mala minimálnu šancu," dodal."Netreba však plakať nad rozliatym mliekom, je to pre nás ponaučenie. Treba zvážiť všetky osobné kroky do budúcnosti a hľadať spôsob, nie dôvod," uviedol okresný tajomník KDH Stanislav Mathia, podľa ktorého bolo výhodou týchto volieb, že si zistili reálnu silu KDH v kraji, lebo "preferencie sú jedna vec a realita druhá". Pokračoval slovami: "Ak si to vezmeme z tej stránky, že sme pred dvoma rokmi museli odznova začať takmer od nuly, výsledky sú prijateľné." Doplnil ho S. Kahanec s úsmevom na tvári: "Výsledky sú dobré, len poslancov nemáme."
Predstavitelia KDH v okrese Prešov potvrdili, že predsedníctvo hnutia ponechalo voľnú ruku krajským štruktúram. Tie však ku koaličnej dohode nedospeli. Aj keď sa Kresťanskodemokratické hnutie stalo v Prešovskom samosprávnom kraji najsilnejším subjektom, ktorý kandidoval samostatne, spokojné s týmto výsledkom nie je.
Podľa slov zástupcu okresného centra KDH Mariána Eliáša poškodila toto hnutie aj nízka účasť voličov a účasť nezávislých kandidátov (Anderko, Herman a Neupauer), ktorí boli pôvodne členmi hnutia, no v zmysle stanov KDH stratili kandidatúrou členstvo v hnutí. Do parlamentu neprešli, naviac ubrali hnutiu hlasy. Ako ďalej uviedol M. Eliáš, v stredu sa zúčastnil zasadnutia klubu Obnova, na ktorom sa jeho predseda Pavol Herman vzdal svojho postu. Anton Anderko i Pavol Herman sú v súčasnosti poslancami prešovského mestského zastupiteľstva. Podľa predstaviteľov KDH budú aj v mestskom parlamente pôsobiť ako nezávislí poslanci, no zatiaľ ostávajú členmi poslaneckého klubu členov KDH.
Stanislav Kahanec pomenoval aj ďalší faktor, ktorý ubral hnutiu hlasy. "Na rozdiel od iných kandidátov a strán sme viedli korektnú kampaň, hrali sme férovú hru." KDH získalo v okrese Prešov jediného poslanca - Dušana Hrušku, ten sa však umiestnil najvyššie zo všetkých kandidátov. "Je to osobnosť, ktorá dokázala osloviť ako voličov nášho hnutia, tak i SDKÚ," vyslovil svoj osobný názor tajomník Mathia, podľa ktorého mohli zhruba toľko hlasov získať kandidáti oboch subjektov, ak by išli do volieb v spoločnej koalícii. Ako podotkol, dôvod Hruškovej obľúbenosti nebol len v tom, že je lekár, pretože viacerí iní lekári neuspeli.
V druhom kole, bude KDH podporovať Juraja Kopčáka z SDKÚ, ktorého podporovali už v prvom kole. "Neverím, že všetci voliči Milana Benča odovzdajú svoje hlasy Petrovi Chudíkovi. A keby aj, spoločný kandidát SDKÚ a KDH má dostatočný náskok. Takže verím, že vyhrá," dodal S. Mathia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.