nemocnice oznamuje, že v súvislosti s nedostatkom liekov a zdravotníckeho materiálu nie sú schopní naďalej poskytovať rovnakú zdravotnú starostlivosť, preto rozhodli o istej redukcii. Podľa oznamov vylepených na všetkých dostupných miestach sa opatrenia týkajú najmä toho, že počas decembra budú hospitalizovaní len pacienti z Prešova a Sabinova, chirurgovia budú operovať len akútne stavy a diagnostikovanie bude len ambulantné. Vedenie žiada svoj personál, aby skrátil ošetrovací čas na lôžkach. Obmedzenia sa týkajú tiež indikovania infúzií, ale aj použitia sanitných vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci. Zároveň vysvetľujú, že ide len o prechodné obdobie až do zlepšenia finančnej situácie.
Nie všetci ľudia prijali krízový režim s pochopením. Nepáči sa im znižovanie obložnosti, obávajú sa totiž predčasného prepúšťania do domáceho ošetrenia, ale vari najväčší strach majú z udalostí, ktoré život zvyčajne prináša nečakane. Keďže aj nás zaujímali konkrétnejšie dôvody takéhoto rozhodnutia, oslovili sme riaditeľa NsP MUDr. Jána Sidora. "Nemáme dosť liekov, ani zdravotníckeho materiálu a v takých podmienkach sa ťažko pracuje. Niektoré operácie, prípadne diagnostikovanie, ktoré sa dajú urobiť aj neskôr, chceme posunúť na čas, kedy sa zrealizuje čiastočné oddlženie z prostriedkov privatizácie a zlepšia sa platby zo zdravotných poisťovní. Rozhodli sme tak aj vzhľadom na to, že ide december, teda mesiac, ktorý obvykle končí okolo 20.12.," reagoval na našu otázku riaditeľ.
Dodal, že sú v situácii, kedy sa im naakumulovali dlhy voči dodávateľom energií a tie nie sú schopní zaplatiť. Napríklad Východoslovenské vodárne a kanalizácie Košice po výzvach v septembri a hrozbe, že budú postupne odpájať prívod vody, zaslali NsP ďalšiu výzvu na uhradenie všetkých záväzkov. Ide o zhruba 19,4 miliónov korún, ktoré mali uhradiť do konca novembra. V opačnom prípade hrozia vymáhaním pohľadávky súdnou cestou, penalizovaním a v zmysle zákona aj čiastočnou odstávkou vody. "V takejto situácii som nevidel riešenie. Hrozba je reálna, berieme ju vážne, ale nemôžeme zaplatiť. Počítali sme s prísunom prostriedkov na čiastočné oddĺženie voči štátnym podnikom a to mešká," konštatoval na margo zohľadnenia dôvodov na krízový režim. Pripomenul tiež, že rovnako neuhradené záväzky má NsP aj voči dodávateľom liekov a zdravotníckych pomôcok, či voči fondom za zákonné odvody.
Na našu otázku, aký balík financií očakávajú v rámci oddlženia, pragmaticky odpovedal: "Neviem. Predložili sme požiadavku podľa našich záväzkov voči všetkým trom skupinám, ale kedy a koľko dostaneme, to neviem."
Konštatoval tiež, že týmito opatreniami sa iba verejne priznali ku krízovému režimu, ktorý reálne trvá už dlhé mesiace. Otázkou je, či a ako sa situácia zmení v novom roku a či dovtedy nedôjde aj k poškodeniu pacienta. Veď táto, ale ani iné nemocnice, napriek transformácii nemajú finančné problémy len v poslednom období. Naopak. Nabaľujú sa už roky a dnes pre prešovskú NsP predstavujú dlh za pol miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.