predstavenstva. Vtedy sme so staronovým predsedom Miroslavom Sopkom hovorili aj o tom, že sa v posledných rokoch výrazne mení systém spravovania 13,5 tisícové bytového fondu, hoci nový režim nechápu všetci rovnako. Zdôrazňoval, že od nástupu do svojej funkcie robí všetko preto, aby boli ľudia informovaní o všetkom, aj o nepríjemných veciach. Rieši to tak, že sa zúčastňuje na schôdzach samospráv v "pivniciach" a vysvetľuje ľuďom nové princípy. Tie sa zmenili už aj preto, že časť bytov bola prevedená do osobného vlastníctva. Bytové družstvo v prípade vlastníkov vystupuje už len v úlohe správcu s výnimkou vyhradených technických zariadení, za ktoré stále nesie zodpovednosť.
Zaujímalo nás, ako sa prešovské Bytové družstvo vysporiadalo s pohľadávkami voči dodávateľom tepla z rokov 1997-98, ktoré sa vyšplhali do výšky 10 miliónov korún. "Tento spor trval dlho, ale vyhrali sme ho. Najvyšší súd SR uznal naše dôvody. Je to naše víťazstvo a keďže sme boli prví na Slovensku, stane sa judikátom pre všetkých správcov bytov. Spor bol v tom, že vtedy štát nevykryl dotáciu na teplo," vysvetlil nám.
Opýtali sme sa tiež ako postupuje vyrovnávanie vlaňajšieho dlhu za 20 miliónov korún, ktorý sa nabaľoval kvôli neplatičom. Najmä, ak podľa Občianskeho zákonníka vtedy ešte mali poskytnúť deložovaným užívateľom bytov náhradné bývanie. "Tento proces ešte stále prebieha a pri deložovaní išlo vždy o rozhodnutie okresného súdu o vyprataní z bytu. Počas roka sa nám podarilo dlh znížiť na 11 až 12 miliónov korún, čo síce nie je ideálne a nikdy nebude, ale úmerné súčasným podmienkam," konštatoval M. Sopko. Pripomíname, že mesto Prešov, ako správca nájomných bytov v uplynulom mesiaci takto vyriešilo náhradné bývanie pre časť neplatičov, keď im poskytlo byty v lokalite Stará tehelňa. Bytové družstvo však nemá veľa možností ani v Prešove, ani v Sabinove či Veľkom Šariši. Jedným z východísk bola ich investícia do odkúpenia a rekonštrukcie bytového domu na Slánskej ulici.
V tej súvislosti nás zaujímalo, ako ovplyvní novela Občianskeho zákonníka ďalší postup voči neplatičom. Podľa nej už totiž nie je povinnosťou správcov bytov nájsť užívateľovi náhradné ubytovanie. "Bude to síce nepríjemné, veď nikdy nie je jednoduché vysťahovať ľudí na ulicu, ale budeme musieť takto postupovať. Ako manažér by som sa nemal správať sociálne, ale uvedomujeme si, že dnešná sociálna situácia ľudí pri vysokej nezamestnanosti je zložitá. Pritom platby za médiá sú rovnaké, ako kdekoľvek na Slovensku. Budem však musieť postupovať podľa zákona, teda priamou výpoveďou," uviedol. Zdôraznil tiež, že sa s užívateľmi, ktorí sa do takej situácie dostali pokúšajú dohodnúť, určia im splátkový kalendár, ale ak je dlžoba už na hrane únosnosti a nie je nádej na splatenie, neostáva iné, len výpoveď z nájmu.
Štát teda chráni bytový fond novelou zákona, ale ponúka sa tu otázka, kto chráni občana. Iste, nájdu sa medzi nimi aj nezodpovední špekulanti, ale stovky iných rodín žije na hranici biedy. Žijú medzi nami a o mnohých vieme, že aj napriek snahe si nevedia nájsť prácu aj niekoľko rokov. Úrad práce i sociálny odbor ich spravidla zaradia do "kolonky" nezamestnaných zo subjektívnych dôvodov. V tej chvíli sa ich príjem zníži na minimum a štátny príspevok na bývanie rieši ich problém len okrajovo.
Pritom je viac ako isté, že v novom roku sa platby opäť zvýšia. Vo vzťahu k správcom bytov minimálne za dodávku tepla a to o zhruba 15 percent, nehovoriac o zvýšených výdavkoch za likvidáciu a odvoz komunálneho odpadu. Platby sa síce majú vyberať už v januári, ale ich výšku mesto ešte stále neurčilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.