Korzár logo Korzár
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Maska s kompletným vybavením dnes stojí 4000 korún

Naši postarší čitatelia si určite spomínajú na pravidelné branné cvičenia, skúšanie plynových masiek a prednášky z civilnej obrany. Dnes vyše desať

rokov od premeny západného nepriateľa na priateľa sa k nám skúšanie masiek a podobné veci opäť vracajú. Tentokrát sa črtajú potenciálni útočníci na iných miestach sveta. Ako na to reagujú košické školy? Do našej malej ankety sme vybrali gymnázium v Opátskom, Strednú zdravotnícku školu svätej Alžbety a SPŠ elektrotechnickú. Pozreli sme sa aj na dve najväčšie košické univerzity.

NA OPÁTSKOM NEMAJÚ KRYTY

Na gymnáziu na Opatovskej ceste bolo 13. októbra branné cvičenie. Viac nám o ňom prezradil zástupca riaditeľa pán Pavel Morháč: "Branné cvičenia neboli nikdy zrušené. Prváci majú každý rok Účelové cvičenie a tretiaci Kurz ochrany zdravia a prírody. Súčasťou je topografická, strelecká a zdravotná príprava. Štvrtáci mávajú voľno. Tento rok sme do toho ešte doplnili skúšanie masiek, ktoré sú na to vyčlenené v CO sklade. Tiež sme merali študentom tváre fasciometrom. To tu nebolo od roku 1989. V prípade poplachu sme školení, nastáva evakuácia, podľa pokynov. Za CO kryty je zodpovedný starosta a my nevieme kde sa nachádzajú. U nás na škole žiaden nie je." Je potrebné dodať, že v tejto škole sú zrejme v poriadku aj veci súvisiace s mierovými udalosťami ako sú požiare. Hasiace prístroje, či označenie únikových ciest je základným vybavením takýchto budov.

A ako vzdelaní sa cítia študenti? Malo branné cvičenie pre nich význam, naučili sa niečo? Štvrtáčky vravia že to bola len prechádzka, pričom tohtoročné "branné" nezažili. V treťom ročníku im vraj dokonca zrušili trojdňový branný kurz. Na základnej škole to bolo preberané poctivejšie. Stretli sme na chodbe aj druháka, ten povedal, že sa niečo naučil. Tohtoročné cvičenie bolo iné v porovnaní s minuloročným, bolo vážnejšie. Všetci chceli ostať "inkognito".

ZDRAVOTNÍKOM BY MALA BYŤ ÚTOČISKOM PIVNICA

Druhou školou, ktorú sme navštívili bola stredná zdravotnícka škola sv. Alžbety na Mäsiarskej ulici. O situácii nám porozprávala pani riaditeľka Melánia Balúnová: "Branné cvičenie je u nás každý rok na jar. Neviem o zvláštnych opatreniach po jedenástom septembri, nikto nás k ničomu neinštruoval. Pri vzniku školy sme do skladu dostali masky, ale bez filtrov. A to sa nezmenilo do dnešného dňa. O CO kryte nevieme nič. Študenti by sa snáď mohli schovať v pivnici budovy školy. Konkrétne veci už ovláda referent, ktorý to má v náplni práce."

Poskytovanie prvej pomoci je v zdravotnej škole samozrejmé. Na ostatné veci týkajúce sa branných cvičení sme sa tiež opýtali študentiek. Tak ako na Opátskom aj tu štvrtáčky seriózne branné cvičenie vraj nezažili. Išlo väčšinou o klasickú prechádzku do lesa. Iná študentka - druháčka však vraví, že mali seriózny kurz. Prvý deň sa zúčastnili teoretickej prednášky a druhý deň išli na Alpínku. Treba podotknúť, že predtým spomínané štvrtáčky mali tesne pred stužkovou a otázka o branných cvičeniach pre nich bola nanajvýš prekvapujúca.

MASKY NA ELEKTROTECHNICKEJ MAJÚ UŽ ÚCTYHODNÝ VEK

Pri návšteve tretej "obete" ankety o civilnej ochrane - Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej - bol práve deň otvorených dverí na Technickej univerzite a štvrtáci zamierili tam. A aby zvyšok študentstva nebol ukrátený - išli predtým všetci do divadla, takže škola bola prázdna. Ale riaditeľ pán Vojtech Koliarik bol prítomný a rád sa s nami porozprával. "Na jedenásty september sme zareagovali reláciou v školskom rozhlase o teroristikých útokoch. V sklade CO je masiek dostatok, stav hlásime na krajský úrad. Samozrejme ich vek je už úctyhodný, majú 20 až 30 rokov. CO kryt pod školou je nefunkčný niekoľko rokov. Účelové cvičenia prebiehajú každoročne, ide o kurz prvej pomoci, precvičenie fyzickej zdatnosti a orientácie. Býva aj na jar aj na jeseň a tretiaci majú týždňový kurz. Viete, že niekedy bola civilná ochrana predmetom, dnes sa možno k tomu vrátime."

40% OSADENSTVA UPJŠ BY MALO "SMOLU"

Nuž žiadne novinky. Zašli sme sa teda pozrieť aj na vysoké školy. Univerzity sú o niečo rozsiahlejšími organizáciami, kde sa treba postarať o ochranu niekoľkonásobne väčšieho množstva ľudí. Pani Otília Jestrebiová z Referátu ochrany a obrany UPJŠ nám poskytla informácie, ktoré budú zaujímať študentov aj pracovníkov tejto univerzity: "Naša univerzita v tejto oblasti patrí pod Okresný úrad Košice I, odbor ochrany obyvateľstva. V septembri sme robili každoročnú inventarizáciu CO materiálu v zmysle Vyhlášky o hospodárení s CO materiálom. Starajú sa oň určení zamestnanci UPJŠ. Masiek a filtrov máme pre 60 percent osadenstva UPJŠ. Masky majú životnosť 30 rokov. Ale keď sú v správnej vlhkosti a dobre udržiavané, teda ak sa z nich pravidelne utiera prach a sú dobre zabalené, vydržia aj dlhšie. Filtre máme len proti rádioaktívnemu prachu. Celá potrebná sada, teda maska s piatimi priemyselnými filtrami je finančne nedostupná. Jeden kus stojí štyritisíc korún. Ochranné filtre a masky sú majetkom Okresného úradu a na univerzite sú prepožičané. V zmysle rozhodnutia OÚ bolo v roku 2000 odsunutých na likvidáciu niekoľko 100 ochranných filtrov." Skladov je na košickej klasickej univerzite niekoľko. Jeden je v areáli Prírodovedeckej fakulty v Parku Angelínum, sú aj v areáli obkolesenom Moyzesovou, Šrobárovou, Kostlivého a Kuzmányho ulicou, na intrenátoch na Medickej a v Botanickej záhrade. Lekárska fakulta v tejto oblasti patrí pod fakultnú nemocnicu a právnici sklad nemajú. Čo sa teda deje v prípade mimoriadnej udalosti? "Vtedy sa deje v podstate to, čo v prípade požiaru, telefonických vyhrážok o uložení bomby v objekte," vraví pani Jestrebiová. "Ide o rýchlu krátkodobú evakuáciu, opustenie priestorov ohrozeného objektu, privolanie polície... Na evakuáciu sú určené a označené únikové východy. UPJŠ má jeden stály kryt, ktorý je pod posluchárňou M6. Pri kontrole bolo skonštatované, že je v dobrom stave. Ako svojpomocné úkryty sa môžu použiť pivnice, ktorých je tu všade dosť. Máme vytvorené odborné jednotky CO pre vlastnú potrebu aj pre potreby okresu Košice I. Ide o požiarne, vyslobodzovacie družstvo, družstvo SČK, všeobecného prieskumu a poriadkovú hliadku. Všetci členovia sa pravidelne zúčastňujú školení. Máme pripravenú brožúrku o civilnej ochrane, ktorá je v tlači v Edičnom stredisku. Obsahuje všetko od legislatívy cez základné pojmy, nebezpečné látky, terminológiu varovných signálov pre obyvateľstvo a tak ďalej."

Kryt pod Katedrou anatómie LF UPJŠ, priamo pod "em šestkou", ktorú pravidelne navštevujú študenti Právnickej aj Prírodovedeckej fakulty je v dobrom stave. Je to pomerne veľká spleť miestností v nej sú záchody, umývadlá, sprcha, ktorá slúži na očistenie od toxických látok a lavičky. Pri vstupe sa prechádza cez tlakové a tlakovoplynotesné dvere a v prípade núdze sa z neho dá dostať aj cez dva únikové výlezy. Sú v ňom aj hasiace prístroje, lekárnička a veľké plastové bandasky. Kryt sa denne pomocou filtro-ventilačného zariadenia vetrá.

NA TECHNIKE BY V KRYTOCH PREŽILI DVA DNI

Na Technickej univerzite majú aj odbor pre styk s verejnosťou. Tam sa nám podarilo získať vyhlásenie, o postoji vedenia univerzity k teroristickým útokom. Tak ako väčšina spoločnosti, aj technici to odsudzujú a veria v zdravý rozum dotyčných politikov. Ak by sa však predsa len neprejavil, aj na "Technike" sú CO kryty a sklady. Po jedenástom septembri sa rozhodli priblížiť vybavenie skladov aj k internátom na Jedlíkovej a zriadili tam sklad nový. Viac už pán Róbert Polyácsko z referátu ochrany a obrany: "Na TU máme v prípade potreby k dispozícii 6 havarijných úkrytov, ktoré sú pravidelne kontrolované a udržiavané určeným pracovníkom. Nachádzajú sa pod budovami v areáli TU. Súčasťou krytov sú núdzové výlezy situované tak, aby vyúsťovali mimo závalové pásmo budov. Kryty sú určené na nevyhnutné prežitie najviac na dobu 48 hodín. Kľúče od krytov sú na vrátniciach a na našom referáte. Jednou z ďalších možností ukrytia je vytvorenie úkrytov budovaných svojpomocne v podzemných priestoroch budov. Je spracovaná príslušná dokumentácia ako postupovať pri ich zhmotnení."

Mali sme možnosť pozrieť aj kryty na technike a porovnať ich s tým na UPJŠ. Pod jednou z budov sú až dva kryty, pričom jeden s nich susedí s niekoľkými skladmi CO. Okom laika to všetko vyzerá veľmi podobne, dva dni by sa tam dali prežiť. V skladoch sú masky uložené v regáloch aj v bedniach. Tie sa musia niekoľkokrát za rok otáčať, aby materiál dlhšie vydržal.

"Pre pracovníkov a študentov sú zabezpečené prostriedky individuálnej ochrany umiestnené v deviatich skladoch civilnej ochrany," vraví ďalej pán Polyácsko. "Ide prevažne o masky a filtre pre 80 percent osadenstva TU. Ošetrovanie sa vykonáva v stanovených intervaloch v zmysle vyhlášky. Vždy platí zásada, že ochranná maska a akákoľvek jej náhrada slúži iba k úniku z ohrozeného priestoru. Podľa analýzy možností vzniku mimoriadnych udalostí vypracovanej v spolupráci s OÚ Košice I, TU sa nenachádza v ohrozenom pásme" Celkovo je situácia podobná ako na UPJŠ - masky sú pomerne staré, ale funkčné a filtre sú len proti rádioaktívnemu prachu. Ale na únik do bezpečia musia stačiť. A čo sa udialo od zániku Dvojičiek v New Yorku? "Okrem otvorenia nového skladu bola na uvedených zariadeniach vykonaná odborná revízia. Plánujeme aj doplniť príručku "Pozor nebezpečenstvo" o nové údaje o biologických zbraniach."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 857
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 661
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 11 737
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 357
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 215
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 668
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 809
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 738
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 702
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 084
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Dekan Daniel Pella by lyžovanie povolil, ak by mohlo prísť len obmedzené množstvo ľudí.
Rokycany, obecný úrad.

Dôchodca sa vyhrážal sestre zabitím, schovala sa v špajze

Pred pol rokom dostal za rovnaké konanie podmienečný trest, nepoučil sa.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop