Tento bytový dom bol jedným z mála, ktoré si mesto až do leta držalo v rezerve a neumožnovalo predaj komunálnych bytov ich užívatelom. Niekolko týždnov potom, ako poslanci zastupitelstva odkliali toto embargo, obcania bezprostredne po kúpe bytov museli riešit necakané problémy.
Inkaso i nájomné za byt som vždy platila prostredníctvo sporožírového úctu. Po kúpe bytu do osobného vlastníctva mi prišlo z pošty avízo, že mi z úctu odišlo 2457 korún, ako pôvodné nájomné v komunálnom byte, plus dalších 430 za elektriku a plyn. Spolu to robilo 2887 korún. To ale nebolo všetko. V ten istý den som dostala výzvu, aby som zaplatila ešte 2067 korún, co bola nová úhrada za správu a údržbu už odkúpeného bytu, nacrtla problém dôchodkyna z bloku Chopok.
Samozrejme, že jej kroky viedli priamo na poštu. Tam sa dozvedela, že Bytový podnik mesta Poprad, ako bývalý vlastník jej terajšieho bytu, poslal neskoro nové informácie do poštového ústredia a preto došlo k omylu. Zaujímavá bola rada, ktorú jej poskytla poštárka. Kedže ste zaplatili za byt z úctu, neuhrádzajte dalšiu požadovanú ciastku zloženkou. A to, že ste zaplatili viac, ako ste mali, nech vás netrápi. Budete mat preplatok, co je vždy lepšie, ako mat nedoplatok, dozvedela sa staršia pani od ženy za prepážkou.
Obyvatelka bloku Chopok sa uspokojila s vysvetlením a cakala, co sa bude diat o mesiac. Zaciatkom decembra zažila další šok. Z pošty jej prišiel modrý doklad SIPO potvrdzujúci, že zo svojho sporožírového úctu uhradila úcet za plyn a elektrickú energiu. Zároven ale dostala aj zloženku - zelený doklad, opätovne znejúci na sumu 2067 korún. Táto správa bola síce o nieco priaznivejšia ako tá pred mesiacom, ale napriek tomu ju mrzelo, že transakcia opät neprebehla celá prostredníctvom sporožírového úctu, ako sa to bez problémov dialo po niekolko rokov predtým. Znova sa teda vybrala na poštu, aby sa dozvedela, co sa vlastne stalo. Výsledkom dvojstranných rokovaní bol príslub, že do tretice sa faul opakovat nebude.
Pri zistovaní prícin sme sa najprv obrátili na bytový podnik. Treba zobrat do úvahy, že obcan sa nestáva vlastníkom bytu v okamihu, ked zan zaplatí, ale až po zápise do katastra nehnutelností. To zrejme spôsobilo prvé zdržanie. Tým druhým zase bola skutocnost, že sme zrejme nestihli dorucit na poštu informáciu o zmene úhrady, spôsobenú odpredajom bytu pôvodným užívatelom, do stanoveného termínu a tak sa zmena nepremietla do požiadavky na úhradu ani v nasledujúcom mesiaci, povedal nám námestník bytového podniku Jozef Lások. Ako však uviedol dalej, obyvatelia bloku Chopok sa nemusia bát o peniaze, ktoré zaplatili navyše. Pri vyúctovaní sa preukážu prípadné preplatky a tie budú majitelom dotknutých bytov vrátené.
A co na to hovorí vedenie pošty? Problém by sa mal vyriešit medzi vlastníkom bytu a správcom bytového fondu uzatvorením zmluvy o spôsobe úhrady. Ak sa platby realizujú v inkase, Slovenská pošta dostáva zoznam tých, co využívajú túto službu. Hácik je v tom, že všetky zmeny je potrebné nahlásit do 20. dna predchádzajúceho mesiaca, ako sa táto platba má uskutocnit. Ak sa to nepodarí, treba sa zmierit s mesacným odkladom, povedal nám námestník popradského podniku Slovenskej pošty Peter Voštek.
Bez ohladu na vysvetlenie prícin absurdných situácií, obyvatelia bloku Chopok sú znechutení, že si kúpou bytov, v ktorých už roky bývajú, spôsobili množstvo dalších neocakávaných problémov. Nikto z nich totiž nepredpokladal, že namiesto zníženia platby bude správca ich bytov požadovat zaplatit takmer dvojnásobok pôvodnej sumy. Navyše, že napriek len tažko kontrolovatelnému prievanu na sporožírovom úcte, budú musiet opät zacat chodit na poštu platit úcty zloženkami, ako to robievali kedysi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.