obcanom je prenos aspon tých kompetencií, ktorých sa dosial centrálne štát konecne zbavuje. Púšta však aj pre budúce samosprávy rizikové oblasti. Pod samosprávu obcí, miest a vyšších územných celkov v blízkej budúcnosti prejde cast kompetencií z rezortov školstva a zdravotníctva. Nuž samosprávy si budú musiet s týmito casovanými bombami poradit. Záleží preto aj od akosti šedej kôry mozgovej poslancov v obecných i regionálnych zastupitelstvách a objeme financií.
O kvalite svojich zástupcov, ktorí zasadnú do kresiel poslancov v regionálnom parlamente, mali možnost obcania rozhodnút v prvý decembrový den. Názory na nich sú rôzne. Konkrétne, z piatich poslancov za rožnavský okres v regionálnom parlamente Košického samosprávneho kraja sú štyria nominanti SMK a jeden je nezávislý kandidát. Apatia obcanov k veciam verejným a blbá nálada zvítazili. Možno aj preto, že skutocné osobnosti a ludia so zdravým rozumom, až na pár výnimiek, sa kandidatúre vyhli. Cítanie zoznamu kandidátov za okres Rožnava, ktorí nevedno akým nadprirodzeným vnuknutím dospeli k záveru, že práve oni sú tí praví a môžu byt poslancami VÚC, sa pohybovalo v intervale od obrovského smiechu až po náhly pocit žalúdocnej nevolnosti. Kvalita ludského potenciálu v obecných a mestských zastupitelstvách je obcanom dostatocne známa. Poslanci casto hlasujú ako panáci, bez hlbšej znalosti problematiky a s minimálnym množstvom informácií alebo odborných poznatkov. Väcšina z tých, ktorým sa zvolení kandidáti nepácia, mal jednoducho 1. decembra naklusat do volebnej miestnosti, aj ked bola ponuka velmi biedna a výber maximálne tažký.
Prepad politických strán, ktoré majú v hornom Gemeri inak celkom iné preferencie, nemožno pripísat iba tomu, že sa Madari volili len svojich a hlasy slovenských volicov sa roztrieštili medzi zvyšok. Každá strana, ktorá má v regióne svoju fungujúcu stranícku štruktúru, mohla komunikovat s volicmi už najmenej rok. Lavicové strany vládnej koalície SDL a SOP spolu s parlamentnou opozíciou a Ficovou stranou Smer v hornom Gemeri prepadli. Za blokovanie reformy všetkými možnými spôsobmi a zmenu dôležitých zákonov, ktoré vládny kabinet schválil a v slovenskom parlamente podporovala iba pravica, si nic iné nezaslúžili. Zásadnou zmenou zákona o vyšších územných celkoch (namiesto 12 žúp 8 krajov) a o väcšom pocte volebných obvodov (lepšie zastúpenie osobností z jednotlivých mikroregiónov v zastupitelstve VÚC) si privodili biedny volebný výsledok. Okrem Trencína s jednofarebných parlamentom HZDS.
Podla bývalého splnomocnenca vlády pre reformu verejnej správy Viktora Nižnanského sa celkom nedá hovorit o vítazstve obcana. Skôr opät zvítazila politická a stranícka spolocnost nad obcianskou. Na vine sú však aj samotní obcania. Volilo ovela viac starších ludí, ako mladých, komunizmom nezatažených obyvatelov Slovenska.
Spomínané strany rozhodli o tom, že samosprávy nadalej ostanú financne závislé na centrálnej moci. Obcania si v drvivej väcšine navolili do regionálnych zastupitelstiev straníckych kandidátov. Obava, že obcan bude nadalej znechutený politikou, tu reálne zostáva aj po týchto volbách. Navyše, podla predvolebných prieskumov dominujú skôr strany naladené proti reforme a decentralizácii štátnej moci smerom regiónom. Reformátori tvrdia, že vznikom samosprávnych krajov a zvolením regionálnych parlamentov, sa už reforma verejnej správy a decentralizácia moci nezastaví. V Košickom kraji predchádzajúce tvrdenie platí, ale taký Trencín je nastavený na samodeštrukciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.