planéty bez ohladu na národnost sa vo svojom živote urcite aspon raz stretol s akoukolvek formou násilia, prípadne sám bol jeho úcastníkom, ci už ako obet alebo aktér. Latentným a zároven najbolestivejším násilím je to, ktoré sa deje za dverami bytov a domov. V niektorých rodinách sa bolestivé slovo a bolestivý úder totiž stáva chlebom každodenným, napriek tomu, že v rodinnom prostredí by mal každý jedinec nachádzat láskavé slovo a útocište pred životnými negatívnymi javmi.
Podla údajov Policajného zboru SR na Slovensku v rokoch 1995 až 1997 bolo 32, 2 percent násilných trestných cinov spáchaných na verejnosti a 69, 8 percent v domácnosti. Násilie spáchané v rodine však tvorí najmenej oznamovaný a najmenej odhalovaný druh kriminality. Usudzuje sa, že odhalených je len 10 percent násilných cinov spáchaných v rodine, pricom sa oznamujú iba 2 percentá takýchto cinov. Vzhladom k tomu, že muž dostal do vienka viac fyzickej sily ako žena a história dávala ženskej casti populácie iba druhoradú a podradnú funkciu v spolocenskom živote, práve ona bola odjakživa predmetom porušovania ludských práv zo strany svojho mužského partnera. Podla zahranicných výskumov a oficiálnych štatistík sa odhaduje, že každá piata žena zažíva násilie v partnerskom vztahu. Dieta, ktoré je dlhodobo neprimerane trestané zo strany rodinného príslušníka, prípadne vystavené inému druhu rodinného násilia je oproti žene ako obeti vo velkej nevýhode. V detskom chápaní rodinnej hierarchie je totiž zakorenená predstava, že práve ono je na vine, že otec je nan nehnevaný a castokrát si myslí, že neprimeraná bitka ktorú utržilo je zaslúžená. Na rozdiel od dospelého cloveka nemá tolko možností bránit sa. Podla výskumov mimovládnych organizácií sa na Slovensku stretlo s násilím v rodine každé ôsme dieta.
Táto smutná štatistika sa v týchto dnoch rozšírila o dalšie císla. V uplynulých decembrových dnoch totiž vyšetrovatel Okresného úradu vyšetrovania Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi vzniesol obvinenie pre trestný cin týrania blízkej a zverenej osoby voci nezamestnanému 34-rocnému obyvatelovi Spišskej Novej Vsi. Novoveštan sa k svojej o dva roky mladšej žene a ôsmim detom vrátil v septembri toho roku po pobyte vo väzení, kde strávil dva a pol roka. Za tri mesiace užívania si slobody stihol viackrát fyzicky napadnút svoju ženu a vyhrážat sa jej zabitím. Z ôsmich detí si najviac otcovskej lásky užila 12-rocná dcéra, ktorej spôsobil zlomeninu klúcnej kosti. Druhá, 15-rocná dcéra dopadla trocha lepšie, tej totiž otec pomocou palice zlomil iba prst a vylepšil úces. Hlava mladého rómskeho dievcata je totiž po otcovom zásahu nožnicami posiata jeden centimeter dlhými vlasmi a sem tam medzi nimi vykúka koža. Otcova ruka totiž strihala tak horlivo, že jeho dcére ostalo na hlave niekolko plešín o velkosti asi desatkorunácky. Nechcel, aby išla za svojím priatelom, tak ju ostrihal, vyjadrila sa ma margo dcérinej frizúry, pani Holubová. Jej rodina žije štýlom ako snád väcšina Rómov na Spiši. V bytovke, ktorú na Vilcurni postavilo mesto sa so svojimi ôsmimi detmi tiesni v dvoch izbách, ktoré plnia úlohu kuchyne, kúpelne, obývacej izby a aj spálne. V case našej návštevy domáca pani prala, coho dôkazom bola zapnutá prácka v strede izby, hrnce vriacej vody na sporáku a k tomu rozvešané prádlo v izbe o rozlohe asi tri krát štyri metre. Zo zaciatku po návrate z väzenia bol kludný. Rozprával sa s nami. Situácia sa zmenila, ked si vypil, vtedy bil hlavne deti, dodáva pani Holubová. Ostrihaná dcéra potvrdzuje matkine slová. Bil ma rukou, palicou a aj ma kopal, a to všetko bez príciny. Žiadnym spôsobom som ho neprovokovala. Najviac bitky sa však ušlo dvom bratom vo veku 11 a 14 rokov, ktorí paradoxne na rozdiel od sestier neutrpeli vážnejšie poranenia.
Clenovia rómskej komunity sú známi aj tým, že neradi na svetlo Božie vynášajú veci, ktoré sa udejú medzi nimi. Potvrdila to svojimi slovami aj pani Holubová. Všetci sú na mna nahnevaní, že sa rozprávam s novinármi. Aj svokra sa už so mnou bola hádat, dodáva. Pociatocný spravodlivý hnev na manžela teda vystriedal akýsi druh vytriezvenia a možno aj pochybovanie o tom, ci vynášanie rodinných záležitosti na polícii bolo správne. Jej manžel je v súcasnosti vo vyšetrovacej väzbe v Levoci a hrozí mu trest odnatia slobody v trvaní od troch do desat rokov. To, že v uplynulých mesiacoch týral svoje deti a ženu popiera. Predminulý rok podal vyšetrovatel obžalobu za trestný cin týrania blízkej a zverenej osoby štyrikrát, v tomto roku to boli zase tri prípady, vyjadril sa vyšetrovatel ÚV PZ V Spišskej Novej Vsi. Všetky tieto smutné udalosti policajti zadokumentovali v rómskych rodinách.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.