v druhom kole bude podľa neho vyššia, vyťahovanie národnostného princípu považuje za neprijateľné.
„Zarazili ma poznámky niektorých politikov o tom, že Slováci by mali voliť v druhom kole Slovákov, že by nemali voliť Maďarov. Myslím si, že tento typ vyhlásení je neakceptovateľný. Maďari sú tiež slovenskými občanmi a majú plné právo byť zvolení. Od takýchto vyjadrení sa dištancujem," vyhlásil Wiersma.
Európsky parlament na budúci rok v apríli vydá predbežnú správu o situácii na Slovensku. Tá bude spolu s októbrovou správou Európskej komisie rozhodujúca pre hodnotenie Slovenska na konci roku 2002. „Dúfajme že potom parlament vyjadrí svoj súhlas s prístupovými zmluvami koncom roku 2002. V žiadnom prípade však nejde o hotovú vec, treba ešte veľa vykonať," zdôraznil Wiersma. Vyzval tiež občanov, aby sa na budúci rok zúčastnili na voľbách.
„Prieskumy verejnej mienky ukazujú veľmi silnú podporu vstupu Slovenska do únie, viac ako 70 percent. Ľudia sú si veľmi dobre vedomí, čo znamená vstup, že to bude tiež niečo stáť, ale vedia, čo získajú potom. Vláda zas nemá takú vysokú podporu. Je to zaujímavý fenomén," povedal. Vláda by mala podľa neho vysielať pre obyvateľstvo viac optimistických signálov o úspechoch, ktoré dosiahla.
Spravodajca pre Slovensko sa v piatok v Bratislave stretol s viacerými slovenskými politickými predstaviteľmi. V rozhovore s Pálom Csákym opätovne podporil vznik fakulty na výchovu maďarských pedagógov. S Jánom Figeľom hovoril o hraniciach s Českom.
(mar)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.