týždeň zúčastnil na medzinárodnej konferencii v Ostrave, ktorá bola venovaná možnostiam revitalizácie tzv. brownfields, hnedých zón - opustených priemyselných areálov v krajinách strednej Európy.
"Konferencia nadväzovala na stretnutie predstaviteľov piatich miest v Pittsburghu, na ktorom sa zúčastnil aj primátor Trebuľa. Zorganizoval ju Medzinárodný Visegrádsky fond a nadácia Heinz z Pittsburghu. Okrem Košíc boli zastúpené aj Katovice, Miskolc a samozrejme Ostrava, ktorá má snáď najväčšie brownfields v Európe," vysvetlil nám po návrate Ing. arch. Murko. "Každé mesto malo možnosť predstaviť svoje problémové zóny. Kým Miskolc a Katovice hovorili všeobecne, my sme zamerali veľmi konkrétne a podrobne na dôslednú prezentáciu lokality bývalej magnezitky pod sídliskom Ťahanovce, ktorú sme veľmi podrobne prezentovali. Teší ma, že aj prezentačný kalendár nášho mesta bol hodnotený ako najlepší, dali sme si záležať, aby v ňom bolo dostatok informácií o meste, histórii a jeho možnostiach."
Brownfields, v doslovnom preklade hnedé polia, sú podľa slov architekta Murka potencionálne atraktívnymi lokalitami pre rozvoj. "Obvykle ležia v blízkosti mestských centier, kde už nie je nazvyš voľných pozemkov. Revitalizcáia takýchto zón pozitívne ovplyvňuje investorské aktivity aj ceny týchto pozemkov. V prípade košickej magnezitky máme výhodu v tom, že v Ostrave bol s nami aj konateľ Komagu, ktorý má tiež záujem na oživení areálu. Výhodou tejto lokality s rozlohou približne 15 hektárov je strategická poloha, napojenie na dôležité dopravné komunikácie, vybavenosť inžinierskymi sieťami. Našou predstavou je, že v tomto areáli v blízkosti obytnej zóny by mohla byť v budúcnosti nejaká výroba, ale zdôrazňujem, že len výroba čistá. To by samozrejme prinieslo nové pracovné miesta i zdroje pre mesto," vysvetlil nám Peter Murko.
Najbližšie by sa mala takáto konferencia uskutočniť v Košiciach, ktoré majú oproti ostatným významnú výhodu aj v tom, že tu sídli U. S. Steel, ktorý je pre ďalších silných zahraničných investorov dostatočnou zárukou, že sa na východe Slovenska oplatí investovať. "V Pittsburghu sú v riešení hnedých zón už poriadne vpredu, tam sa podarilo skultivovať a oživiť obrovské územia po hutníckej výrobe, ktoré bolo potrebné najprv odkontaminovať. Treba však povedať, že v USA do riešenia priemyselných zón investuje aj vláda. Vďaka U. S. Steel majú Košice obrovskú šancu, že tu prídu ďalší investori, ktorí by nám mohli s oživením lokality významne pomôcť. Samozrejme, že to nepôjde zo dňa na deň a bude si to vyžadovať veľké investície," uzavrel náš rozhovor Peter Murko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.