usporadúvať známy košický starožitník Karol Linhardt, sa tešia veľkej obľube u milovníkov krásnych vecičiek dýchajúcich históriou.
Sobotňajšia burza s prívlastkom vianočná do kaštieľa prilákala hlavne zberateľov starožitných hodín, ktorým bola venovaná. Nádherné kúsky pútali pozornosť aj laikov, ktorí sa v starých hodinách príliš nevyznajú, preto sme sa Karola Linhardta opýtali, ako postupovať pri ich kúpe, aby sme takpvediac "nestrelili capa".
"Je dobré kupovať takéto predmety v prítomnosti odborníka, nie niekde na ulici, pretože sa môže stať, že hodiny, ktoré vyzerajú ľúbivo, po prinesení domov nebudú fungovať. Najlepšie sa hodiny kupujú priamo v starožitnostiach, keďže tam za svoj tovar ručia a vedia ho aj odborne nainštalovať v byte klienta, pričom zabezpečia aj servis," vysvetlil nám K. Linhardt a dodal: "Po kúpe je treba dávať pozor na ich vhodné umiestnenie, pretože skrinka býva vyrobená zo vzácnych driev, aby neboli zavesené v blízkosti nejakého sálavého tepla, alebo slnečného svetla, čo môže spôsobiť vyblednutie alebo skrútenie dreva. Mechanické hodiny treba dvakrát ročne prestavovať, pretože sa vlhkosťou vzduchu mení presnosť chodu. Mal by to urobiť vždy odborník."
V sobotu sme mohli obdivovať nádherné hodiny vyrobené približne v roku 1800 vo Viedni firmou Stars, ktoré neboli na predaj, ale ich hodnota je vyššia ako 100-tisíc korún. "Kuriozitou dnešnej burzy je hrací strojček a zároveň stojanček na vianočný strom, ktorý hrá Tichú noc a súčasne stromček otáča. Pochádza z majetku jednej starej košickej klenotníckej rodiny. Majú to doma už viac ako 90 rokov," povedal nám organizátor vianočnej burzy, ktorý je spokojný, že do Čečejoviec si už našlo cestu mnoho pravidelných návštevníkov, nielen kupujúcich ale aj predávajúcich, pričom prichádzajú aj zo zahraničia.
"Nájdete tu porcelán, svietniky, obrazy ale aj nábytok, stoličky, komody. Nedávno tu priniesli nádhernú sedaciu súpravu, pravé baroko. To sa hneď tak nevidí. Teraz tu ponúkajú krásnu empírovú skriňu, skutočne vydarený kus v dobrom stave. Každý si tu nájde to svoje. Ide hlavne o atmosféru, burzy sa stali už kultúrnou akciou, ľudia sa tu stretnú, vymenia si poznatky, podebatujú. Som rád, že aj na východe niečo podobné funguje," vyprevádzal nás K. Linhardt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.