ponuku ruského Jukosu. "Jukos ponúkol spolu 74 miliónov USD a aj ďalšie náležitosti ponuky mal lepšie ako Slovnaft," uviedla M. Machová.
Podľa nej by sa tendrom mala zaoberať Porada ekonomických ministrov (PEM) vlády SR na mimoriadnom zasadnutí 17. decembra. Následne by ministerka chcela 19. decembra predložiť vláde návrh na odpredaj 49 percent akcií v Transpetrole v prospech Jukosu, ktorý by mal získať okrem akcií v Transpetrole aj manažérske právomoci.
Rozhodujúcu úlohu v tendri hrala cena, ktorá tvorila až 60 percent z rozhodovacích kritérií. Ďalšími hľadiskami pri rozhodovaní komisie boli kapitálová sila záujemcov, rozvoj ropnej cesty cez SR a schopnosť zhodnotiť podiel štátu v podniku. Komisia mala 7 členov, z toho traja boli blízki SMK, ktorá má podľa dostupných informácií v Transpetrole politický vplyv.
Komisia otvorila záväzné ponuky Jukosu a Slovnaftu v piatok 30. novembra. Následne po ich opätovnom zanalyzovaní a posúdení zo strany právnych poradcov vyzvala obidva podniky na doplnenie ponúk a vylepšenie ceny. Obe spoločnosti výzvu prijali a vo štvrtok predložili ponuky, v ktorých predovšetkým zvýšili privatizačnú cenu. Komisia doplnené ponuky oboch spoločností posúdila vo štvrtok večer a následne aj na včerajšom stretnutí.
Tender na predaj Transpetrolu vyhlásila vláda SR 31. mája 2001. Záujem o akcie prejavilo 19 spoločností, z nich 6 predložilo predbežné ponuky. Okrem Slovnaftu a druhého najväčšieho ruského prepravcu ropy Jukos predložili prvé ponuky aj ruské koncerny Rosnefť (v konzorciu s Forest Trade Company, Nová Baňa) a Surgutneftegas, Česká rafinérská, ako aj americký koncern Texaco. Pred posledným termínom na predkladanie ponúk (30. novembra) ohlásila najprv odstúpenie zo súťaže kvôli rozhodnutiu akcionárov Česká rafinérská. Následne ju s poukázaním na neukončené súdne spory okolo akcií Transpetrolu nasledoval Rosnefť a záväzné ponuky bez odôvodnenia napokon nepodali ani Surgutneftegas a Texaco.
Strategický investor by mal okrem iného pomôcť zvýšiť prepravné objemy ropy cez SR. V roku 2000 prepravil Transpetrol 9,273 milióna ton (t) ropy, čo predstavovalo vyťaženie slovenského ropovodného systému Družba len na 44 percent. Investor by mal zabezpečiť, aby cez slovenský ropovod išli čo najväčšie objemy ropy z nového ropovodu Odesa-Brody, čo by malo zabezpečiť vyššie tržby, zisk ako aj odvody Transpetrolu do štátneho rozpočtu.
Transpetrol hospodáril za prvých 9 mesiacov tohto roka s hrubým ziskom 257 miliónov Sk pri celkových tržbách 1,766 miliardy Sk. Za celý rok 2001 očakáva spoločnosť hrubý zisk asi 295 miliónov Sk, čo by bol medziročný nárast o 90 miliónov Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.