čo je 9,9 %. Podiel Bratislavského kraja predstavoval 23 %. V Košiciach to uviedla generálna riaditeľka sekcie pre európske záležitosti Úradu vlády SR Silvia Matúšová.
Zdôraznila však, že pri hodnotení poskytnutej pomoci treba zohľadniť hrubý domáci produkt (HDP), vytvorený v každom regióne. Zároveň treba brať do úvahy skutočnosť, že časť predvstupovej pomoci pre Bratislavu sa využila na budovanie centrálnych inštitúcií. Mnohé projekty boli podľa nej vyslovene smerované do Košického a Prešovského kraja ako do prioritných regiónov.
Ako ďalej uviedla, jedným z najdôležitejších projektov v Košickom kraji, spolufinancovaných programom PHARE, bol hraničný priechod Vyšné Nemecké, kde pomoc EÚ predstavovala 61 miliónov Sk. V rámci podporného úverového programu sa sumou 367 miliónov Sk podporilo 131 podnikateľských plánov. Predvstupovú pomoc získal napríklad i Ústavný súd SR, ktorý ju využil na vzdelávanie sudcov.
Mnohé projekty podľa S. Matúšovej nezískali podporu kvôli neinformovanosti predkladateľov. Dodala, že predvstupová pomoc má svoje presné pravidlá a mnohí uchádzači žiadajú o podporu "insitným" spôsobom. Majú nerealistickú predstavu, že predložia projekt, komisia ho schváli a dá im finančné prostriedky. Pritom pri uchádzaní sa o pomoc platia princípy hospodárskej súťaže. Mnohé projekty si vyžadujú spolufinancovanie, čo treba zo strany predkladateľa dokumentovať. Viacerí uchádzači z radov občanov ale i podnikateľských subjektov sú len slabo informovaní o tom, čo sa môže podporiť, konštatovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.