lekári pristúpia k uplatňovaniu systému nemocenskej pokladnice. Informoval o tom prezident ASL Ladislav Pásztor.
"V praxi to znamená, že pacient zaplatí lekárovi za výkon celú čiastku a jej preplatenie si bude na základe potvrdenia uplatňovať v zdravotnej poisťovni," vysvetlil Pásztor. Ako dodal, toto rozhodnutie Koordinačnej rady ASL nie je namierené proti pacientom, ale má slúžiť ako upozornenie tým, ktorí danú situáciu spôsobili. "Ak odíde 800 mil. Sk z rozpočtu pre VšZP, nebude možné zaplatiť nemocniciam, ambulanciám či lekárňam," upozornil Pásztor. Podľa neho nie je chyba ani tak v systéme, ale v tom, že systém je neustále podfinancovaný. "Na zlepšenie by úplne stačilo, ak by štát odvádzal za svojich poistencov zdravotné poistenie v dostatočnej miere, problémom je obrovská asymetria v princípe solidarity," zdôraznil prezident ASL.
Významným platiteľom VšZP doručili príkazy na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky, podľa ktorých majú odvody bežného poistného pre VšZP poukázať na účet súdneho exekútora. Exekučný príkaz vydali na základe rozhodnutia Okresného súdu Bratislava III, ktorý konštatuje, že záväzky zrušenej zdravotnej poisťovne v likvidácii Perspektíva-DZP musí uhradiť VšZP, na ktorú zo zákona prechádzajú.
VšZP však podľa slov jej riaditeľa disponuje 13 rozsudkami Najvyššieho súdu SR, podľa ktorých nie je právnym nástupcom Perspektívy a záväzky na ňu prejdú až po ukončení likvidácie tejto poisťovne. "ASL jednoznačne súhlasí s VšZP, exekúcia je protiprávna, lekári však nemajú rezervy, aby prípadné zastavenie platieb zvládli," uzavrel Pásztor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.