vysokých nedoplatkov, sme písali pred niekoľkými dňami. Problém sa datuje ešte od roku 1999, kedy štát zdvihol ceny elektrickej energie. Keďže odpočet sa ku dňu zvýšenia cien robil len na základe priemerného odberu a nedošlo k vyššiemu zvýšeniu mesačných zálohových platieb, domácnostiam ku koncu roku vznikli vysoké nedoplatky. Problém údajne bol aj v ďalších rokoch. Ako nás informovala poslanecká kancelária Laszlóa Kötelesa, sťažnosť obyvateľov, ktorí okrem iného kritizovali aj to, že neboli vopred o zvýšení cien informovaní, bola uznaná ako opodstatnená. Svoje stanovisko k problematike nám poskytli zamestnanci Východoslovenských energetických závodov (VSE) v Košiciach.
"Ceny určuje ministerstvo financií, ktoré vydáva pri každom zvýšení cien opatrenie, ktorým sa mení a dopĺňa výmer ministerstva. V opatrení okrem maximálnych cien sú dané aj pokyny, ako sa má úprava cien uplatňovať," uviedol Ing. Arpád Tóth, poverený riadením divízie obchodu a marketingu. "Konkrétne v roku 1999 bolo zvýšenie cien dvakrát a to k 1.1. 1999 a k 1.7.1999. Z opatrenia k 1.1. 1999 vyplývalo, že nové maximálne ceny sa uplatnia po vykonaní odpočtu spotreby elektrickej energie. V opatrení k 1.7.1999 bolo určené, že ceny sa uplatnia v sadzbách BS,B a N, rozpočítaním priemernej spotreby. U ostatných sadzieb bol vykonaný odpočet. Ten istý postup bol určený aj v opatrení k 1.2.2000. Povinnosť vykonania odpočtu spotreby bola stanovená opäť až opatrením k 1.2.2001."
Dĺžka obdobia pre periodické zúčtovanie za spotrebu elektriny je 12mesačná. Odpočet sa vtedy vykonáva vždy. Konkrétna obec Veľká Ida je fakturovaná v druhom odpočtovom cykle, čo znamená, že pravidelný ročný odpočet robia vo februári. Preto v domácnostiach vo Veľkej Ide uskutočnili odpočet spotreby elektriny k zmene cien k 1.1.1999, nebol k 1.7.1999, ale opäť bol uskutočnený pri zvýšení cien k 1.2. 2000, ako aj k 1. 2. 2001. "Z toho je jasné, že rozpočítanie priemernej spotreby sme uplatnili pre sadzby BS,B , N len raz a to pri zvýšení cien k 1. 7. 1999. Rozpočítanie priemernej spotreby znamená, že celoročná spotreba delená dvanástimi dáva priemernú mesačnú spotrebu. Táto priemerná mesačná spotreba je vyúčtovaná v starej cene pre mesiace platnosti starej ceny a v novej cene pre mesiace platnosti novej ceny. Domácnosti však samozrejme nemuseli mať každý mesiac rovnaký odber a tak, ak po prvom júli 1999 začali napríklad šetriť a spotrebovali menej elektriny, rozpočítanie bolo pre nich nevýhodné. Pracovníci VSE však postupovali v zmysle opatrenia vydaného ministerstvom financií," uviedol Ing. Tóth
"Pri uskutočňovaní odpočtu z dôvodu zvýšenia cien je nezanedbateľná skutočnosť, že máme viac ako 550 tisíc maloodberateľov, u ktorých musíme tento odpočet v priebehu šiestich týždňov vykonať. Aj pri tejto metodike však dochádza k určitej chybe. Ak u vás vykonáme odpočet ako u poslednej, budete platiť lacnejšiu elektrinu za dlhšie obdobie o šesť týždňov, ako ten, u ktorého sa robil odpočet ako u prvého," poznamenal.
Ing. Tóth ešte poznamenal, že pri zvýšení cien elektrickej energie VSE zvyšujú mesačné zálohové platby o alikvótnu čiastku, aby sa odberatelia pri celoročnom vyúčtovaní vyhli vysokým nedoplatkom. "Do istej miery sme v roku 2000 urobili vo Veľkej Ide chybu, že sme vedome podhodnotili odber elektrickej energie a nenavýšili sme dostatočne mesačné zálohové platby u tých odberateľov v sadzbe B, ktorí prekračujú celoročný odber 4000 a 10 000 kW/hod., čím vznikli vyššie nedoplatky. Očakávali sme totiž, že po tom, čo sa odberatelia dozvedeli o zvýšení ceny elektriny, bude ich spotreba nižšia," uzavrel problematiku Ing. A. Tóth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.