Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Bátory úspešne reprezentoval v Cogne, na 10 km klasicky skončil ôsmy

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ivan Bátory si počínal úspešne v pretekoch Svetového pohára v talianskom zimnom stredisku Cogne, keď na

trati 10 km klasicky obsadil ôsme miesto so stratou 24,2 s na víťazného Nóra Andersa Auklanda a do hodnotenia SP si pripísal 32 bodov. Nedarilo sa druhému slovenskému zastupcovi v štartovom poli Martinovi Bajčičákovi, ktorý prišiel do cieľa až na 90. mieste. "So svojím umiestnením som spokojný. Štaroval som asi v polovici červenej skupiny s číslom 14, čo mi vyhovovalo a sám som bol prekvapený, že po prvom medzičase mi patrila tretia pozícia. V ďalšom úseku trate som síce začal strácať, včas som sa však spamätal a v treťom okruhu som opäť zrýchlil tempo," povedal po pretekoch Bátory.

* * *

Česká lyžiarka Kateřina Neumannová a Talian Christian Zorzi zvíťazili v nedeľnajších šprintoch Svetového pohára v bežeckom lyžovaní v talianskom stredisku Cogne na 1500 metrov voľnou technikou. Slovenský reprezentant Ivan Bátory nezopakoval v nedeľnajšom šprinte svoje 8. miesto zo sobotňajších pretekov na 10 km a skončil na 50. mieste už v kvalifikácii v čase 2:57,09 min.

* * *

Víťazstvom štafety mužov Nemecka sa skončili v sobotu preteky úvodného kola Svetového pohára na 4x7,5 km v rakúskom Hochfilzene. Na druhom mieste finišovali so stratou len 8,2 sekundy Nóri a na treťom s takmer minútovým odstupom Bielorusi. Slovenskému kvartetu sa nedarilo, keď medzi 19 štafetami dobehlo až na 18. mieste.

* * *

Víťazkou pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach na 5 km klasicky v talianskom stredisku Cogne sa stala majsterka sveta Nórka Bente Skariová, ktorá dosiahla výsledný čas 14:20,4. Dvadsaťdeväťročná lyžiarka tak zaknihovala svoj 23. triumf v SP. Na druhom mieste prišla do cieľa s odstupom 6,7 s Ruska Olga Danilovová, ktorá si aj naďalej udržala vedenie v priebežnom poradí SP s 205 bodmi. Tretiu priečku obsadila prekvapujúco Nórka Vibeke Skofterudová (+14,4). Neúspechom sa skončilo premierové vystúpenie dvoch slovenských reprezentantiek Jaroslavy Bukvajovej a Ľubomíry Kalinovej v tohtosezónnom Svetovom pohári. Bukvajová skončila v konkurencii 86 pretekárok až na 70. mieste so stratou 1:43,1 na víťaznu Skariová, Kalinovú klasifikovali na 84. priečke (+2:24,6).

* * *

Víťazom úvodného zjazdu Svetového pohára alpských lyžiarov sa stal vo francúzskom stredisku Val D'Isere Rakúšan Stefan Eberharter, ktorý dosiahol výsledný čas 1:59,89 a zaknihoval tak svoj ôsmy triumf v kariére. Preteky museli na hodinu prerušiť po ťažkej havárii Švajčiara Silvana Beltramettiho, ktorý na zľadovatelej trati v rýchlosti 120 km/h stratil kontrolu nad svojim lyžami, vyletel z trate a pretrhol ochranné opletenie.

* * *

Američan Bode Miller vyhral druhý obrovský slalom Svetového pohára v klasickom francúzskom stredisku Val dďIsere a slávil svoj premiérový triumf kariéry.

Druhé miesto si s minimálnou stratou 2 stotín vyjazdil víťaz prvej súťaže zimy Francúz Frederic Covili, tretí bol Rakúšan Stephan Eberharter (+0,80). Slovenský reprezentant Ivan Heimschild nepostúpil do 2. kola, keď mu v prvej jazde namerali 59. čas.

* * *

Švédka Magdalena Forsbergová sa už na začiatku biatlonovej sezóny dostala do vynikajúcej formy. V stíhacích pretekoch na 10 km v úvodnom kole Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene doslova zvalcovala konkurenciu, keď si na svoje konto v doterajšej kariére pripísala už 35. víťazstvo s obrovským odstupom. Od druhej Ukrajiny Oleny Zubrilovovej ju delili vyše tri minúty, tretia skončila Nemka Uschi Dislová. Zo slovenskej štvorice sa najviac darilo na 27. mieste Soni Mihokovej.

* * *

Poľský skokan na lyžiach Adam Malysz suverénne zvíťazil v sobotňajších pretekoch svetového pohára v rakúskom Villachu na mostíku K-90. Na druhom mieste skončil Fín Matti Hautamäki, ktorý na víťazného Malysza stratil 19,5 bodu. Tretie miesto obsadil so ziskom 243 bodov Japonec Kazujoši Funaki. Slovenskí reprezentanti v skokoch na lyžiach Ján Zelenčík a Dušan Oršula do hlavnej súťaže nepostúpili, keď v kvalifikácii obsadili 68., resp. 70. miesto.