rozlohou 21 km štvorcových (pre porovnanie susedný okres Košice-okolie ich má 1533) je vôbec najmenším na Slovensku. Aj napriek tomu má v našej republike ďaleko najväčšiu hustotu obyvateľstva, čo mu môžu "závidieť" ešte aj v Petržalke. Lenže hoci sa obyvatelia "Pétržky" môžu vo voľnom čase poprechádzať po blízkej dunajskej hrádzi, ľudí bývajúcich na košickej trojke to obišlo. V okrese Košice III sa totiž nevyskytuje ani jeden poriadny potok a o rieke sa jeho obyvateľom taktiež môže len snívať. Za to tam však funguje protipovodňová komisia...
Na čo je dobré mať takúto komisiu, sme sa spýtali priamo jej šéfa - prednostu Okresného úradu Košice III PaedDr. Vladimíra Kužillu.
"Vymenoval som ju po svojom nástupe do funkcie začiatkom roku 1999. Riadil som sa nariadením ministerstva vnútra upravujúcim činnosť operačnej skupiny na ochranu pred povodňami. Bol som to povinný urobiť aj na základe zákona NR SR o štátnej správe. Či sa mi to nezdalo čudné? Ja som už tak služobne starý úradník, že sa nepozastavujem nad takými menej múdrymi vecami..." tvrdí.
Sídlisko Furča má, čo sa týka geologickej stavby, veľmi netradičné podložie, ktoré nie je príliš vhodné na stavbu niekoľkoposchodových vežiakov. "Keby nedajbože došlo k obrovskej prietrži mračien spojenej s víchricou a začali by sa nám dole kopcom posúvať smerom k Hornádu paneláky, asi by sme zvolali aj ďalšie zasadnutie komisie," usmieva sa prednosta a tvrdí, že to by sa mohlo stať skutočnosťou azda len vtedy, ak by ich okres 'navštívil' nejaký monzún alebo tajfún.
Protipovodňová komisia musí podľa zákona zasadať aspoň raz ročne, ale tohto roku ju jej predseda zatiaľ nezvolal. "Uff, ale už by som mal, lebo za chvíľu je koniec roka, a keďže nechcem porušiť zákon, musím s tým niečo urobiť," poďakoval nám prednosta za dobrý tip. Naposledy viedol jej 45-minútové zasadnutie pred čosi vyše rokom. "To viete, že vzhľadom na špecifickosť nášho okresu nemalo nejaký búrlivý priebeh... Zobrali sme na vedomie personálne zmeny v obsadení komisie, aktualizovali sme adresáre ústrednej povodňovej komisie v Bratislave. Taktiež sme sa zaoberali pokynmi, ktoré prišli z krajskej povodňovej komisie. Teda také bežné úradnícke veci."
Komisia sa ináč skladá z predsedu, ktorým je sám V. Kužilla, podpredsedami sú zástupca prednostu a vedúci odboru civilnej ochrany OÚ, tajomníkom zas vedúci odboru životného prostredia. "Ten by nám pomohol, keby bolo potrebné riešiť nejaké stavbárske veci. Taktiež sú tam ďalší vedúci odborov ako napríklad financií, to pre prípad, žeby sme v prípade nejakej živelnej pohromy súrne potrebovali nejakú finančnú výpomoc. Potom máme technický štáb na čele s požiarnikom, tí by mali pripravovať pre komisiu technické podklady. Doteraz ich ale chvalabohu nemuseli," odfúkol si prednosta.
Keby nastala skutočná povodeň a zo svojho koryta by sa vylial Hornád, takúto storočnú vodu by si odniesli len okresy Košice I, IV a okolie, cez ktoré táto rieka priamo preteká. "Nás by nezaplavilo, v tom má náš okres oproti iným veľkú výhodu...," usmieva sa V. Kužilla, aby vzápätí prešiel na vážnejšiu tému. "Napríklad okres Košice IV je v záplavovej vlne. Keby k niečomu došlo, vedeli by sme postihnutým obyvateľom poskytnúť ubytovanie v niektorej z našich základných škôl, príp. aj inú pomoc. V žiadnom prípade však takéto nebezpečenstvo netreba podceňovať, hoci uznávam, že v našom okrese je to takmer vylúčené," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.