zdravotných problémoch sa obyvatelia musia spoliehať len na záchrannú službu z Prešova, alebo v kritických prípadoch na prevozné vozidlá z tamojšej polikliniky.
Spomínaných 13 sanitiek je však plne vyťažených a majú len základné vybavenie. Pohotovostný lekár ide k pôrodu len s kufríkom s klasickými liečivami a nástrojmi, hoci sterilnými. Roky trvajúci problém sa snažil manažment polikliniky riešiť prípravou projektu na zriadenie stanice urgentnej medicíny v spolupráci s prešovskou Nemocnicou s poliklinikou (NsP) J. A. Reimana.
Takmer rok pracovali kompetentní na projekte a hľadali podporu na ministerstve zdravotníctva SR. "Od ministerstva sme žiadali, aby aj Sabinov zaradili do siete rýchlej zdravotnej služby a tiež o finančné prostriedky. Zlepšenie takýchto služieb je napokon v súlade s uznesením vlády z roku 1999. Veríme, že sa to podarí a najneskôr o rok bude stanica fungovať," povedal nám riaditeľ polikliniky v Sabinove Peter Zamborský (na obr.). Podotkol, že vyčíslené náklady v hodnote 2,8 milióna korún na zakúpenie sanitného vozidla s komplexným vybavením prístrojmi zachraňujúcimi ľudský život a ďalším technickým zariadením je zo strany rezortného ministerstva už v rovine prísľubu. Predpokladajú, že financie budú vyčlenené zo štátneho rozpočtu na rok 2002.
V tomto štádiu sa uvažuje o tom, že z hľadiska personálneho zabezpečenia stanice, prevádzku bude rozbiehať prešovská NsP. Na našu otázku, či bude personálne obsadenie problémom, nám riaditeľ P. Zamborský odpovedal: "V okrese Sabinov sú takmer všetci lekári súkromní a príprava lekára na výkon tejto špecifickej práce je časovo náročná. Musí absolvovať stáž na rôznych oddeleniach nemocnice, vrátane ARO, aby bol pripravený na všetky situácie. Týka sa to aj stredného zdravotníckeho personálu." Podľa jeho slov personál stanice urgentnej medicíny by mali tvoriť 4 lekári, 12 zdravotníkov a 4 dispečeri.
Zatiaľ kompetentní hľadajú podporu v súvislosti s priestorovým riešením pre stanicu. Ako zdôraznil, už existujú tri alternatívy. Všetko bude záležať od finančnej náročnosti, ale istú pomoc im už prisľúbili samosprávy a niektoré podnikateľské subjekty. Prípadne využijú aj vlastné zdroje z prostriedkov získaných z predaja nevyužitého majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.