snoubordu. Vo Vysokých Tatrách sa vďaka studenému počasiu lyžuje už niekoľko týždňov. Nie všetky tamojšie strediská sú už v prevádzke. Zatiaľ vleky fungujú na Štrbskom Plese na svahu Interski. Sedačková lanovka vás vyvezie na Solisko, kde sa dá takisto lyžovať. V prevádzke je aj 9 vlekov v stredisku Ždiar Strednica v Belianskych Tatrách. Vo všetkých vyššie menovaných lokalitách môžu priaznivci využívať terény aj vďaka umelému zasnežovaniu. Technický sneh je mimoriadne dôležitý, ako základový sneh. Pokrývka technického snehu vydrží väčšie výkyvy teplôt, ako sneh prírodný. Technický sneh sa nachádza aj na Jakubkovej lúke v Starom Smokovci. Tento svah zatiaľ ešte nie je v prevádzke, podobne ako oba vleky na Hrebienok. Ten je stále odkázaný na prírodný sneh. Stredisko Jamy v Tatranskej Lomnici, napriek dostatku prírodného i technického snehu otvoria až tesne pred Vianocami.
Bez umelého snehu je lyžiarsky terén pre náročných v Lomnickom sedle. Na dobrú lyžovačku tu potrebujete aspoň meter dobre sadnutého prašana. Momentálne je na zjazdovke stále veľa kameňov a lyžovanie nie je možné. Rovnaký stav trvá aj na najdlhšej zjazdovej trati vo Vysokých Tatrách, Skalnaté Pleso Tatranská Lomnica. Tu sa tiež čaká na výdatnejšie snehové zrážky.
Niektoré nižšie položené strediská už tiež otvorili lyžiarsku sezónu. Rozbehnutý je lyžiarsky areál v Lopušnej doline, neďaleko Svitu. Lyžiarov je zatiaľ málo, preto sa až do Vianoc bude lyžovať iba cez víkendy. Lopušná dolina má zabezpečené umelé zasnežovanie, čiže stredisko garantuje sneh počas celej zimy. K dispozícii je celkom šesť vlekov. V stredisku sa nachádza aj jediná U-rampa pre snoubordistov. Podľa našich informácií je zatiaľ otázne jej sprevádzkovanie.
Uplynulý víkend patril lyžiarom aj v neďalekej Liptovskej Tepličke. Tamojšie Smrečiny disponujú troma vlekmi, pričom najdlhší 1000 metrov dlhý svah ešte stále nie je v prevádzke. Umelým snehom je vysnežená trať Čierny grúň. Aj tu ešte stále čakajú na hlavnú sezónu. Vleky zatiaľ premávajú iba cez víkend. Vo Vernári investovali v tomto roku aj do snežných diel. Zasnežovať sa bude 300 metrový svah. Ostato musí pokryť bielou perinou prírodný sneh.
Prevádzkovatelia vlekov vo Vyšných Ružbachoch uviedli do prevádzky časť vlekov uplynulý víkend. Snehu je dostatok. Stále sa zasnežuje aj technickým snehom. Tohtoročnú sezónu posilní aj nový vlek o dĺžke 1000 metrov. Celkom ich tak v stredisku budú štyri.
Opustené sú zatiaľ vleky na Jezersku, v kúpeľoch Nová Ľubovňa a na Osturni. Do prevádzky spustili "mestský" vlek pri kežmarskom hoteli Štart minulú sobotu. Pritiahnuť klientelu sa viaceré strediská snažia okrem iného aj večerným lyžovaním. V tomto roku sa bude vo večerných hodinách lyžovať na svahu Interski na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici na Jamách. V nižšie položených strediskách ponúkajú možnosť večernej lyžovačky v Lopušnej doline, vo Vyšných Ružbachoch, V Novej Ľubovni a na mestskom svahu v Kežmarku.
S výnimkou Vyšných Ružbách, iba strediská vo Vysokých Tatrách používajú cenníky podľa atraktívnosti období. Najviac zaplatíte za denný lístok v perióde Vianoc a Nového roka, najmenej pred Vianocami. Iné ceny platia od 7. januára 2002. Podobné je to aj v prípade cenových relácií u lístkov Tatranských lanových dráh. V menej známych lyžiarskych centrách sú rovnaké ceny v platnosti takmer počas celej sezóny. Väčšina stredísk ani neupravovala ceny smerom nahor. Rovnaké ceny v porovnaní s minulým rokom zostali v Liptovskej Tepličke, Vernári, Kežmarku a na Jezersku.
V Tatrách sa podujali na nepopulárny krok, keď zvýšili ceny regionálnych lístkov až o 100 percent. Lyžiari zo širšieho regiónu tak zaplatia 250 korún, miestni o 50 korún menej. Tieto však nebudú v predaji počas Vianoc a Nového roka. Jazdiť na nich môžete až od 7. Januára 2002. Regionálne zľavnené lístky ostali v platnosti v Liptovskej Tepličke a v Lopušnej doline. Zľavnený lístok si môžu kúpiť lyžiari z okresu Poprad po predložení občianskeho preukazu.
Ak by ste chceli stráviť lyžovačku v Tatrách a dopravíte sa vlastným autom. Pripravte sa na to, že za parkovné zaplatíte od 25 do 30 korún za hodinu. Jediné stredisko, kde máte v cene lístka aj parkovné, sú Smrečiny v Liptovskej Tepličke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.