(ASL), títo začnú od pacientov vyberať finančnú úhradu za vykonané zdravotnícke úkony. "Situácia je viac než dramatická. V decembri sme od zdravotných poisťovní nedostali zatiaľ ani korunu. V novembri to bola len záloha od VšZP. Výsledkom je, že ja sám som nemal z čoho zaplatiť za dodávku vody, tepla, elektrického prúdu a ani účet telefón. Jednoducho, keď som chcel dať mzdu svojej sestričke, musel som sa rozhodnúť, čomu dám prednosť," povedal nám šéf ASL v Kežmarskom okrese MUDr. Peter Marko.
Podľa neho, súčasnú situáciu je možné riešiť dvoma spôsobmi. Prvým je už spomenuté priame inkasovanie peňazí od pacientov. Druhým je zníženie objemu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti na takú úroveň, ktorá je krytá príjmami zo zdravotných poisťovní. "Situácia je komplikovaná na celom Slovensku nielen pod Tatrami. Presmerovaním čiastky 800 miliónov korún z rozpočtu VšZP na účet exekútorov, budú poškodení nielen súkromní lekári, ale aj ďalší poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti. Viem si predstaviť, že ak napríklad lekárne nedostanú peniaze od poisťovne a nezaplatia distribučným spoločnostiam za lieky, že tieto pozastavia ich dodávky a lekárne jednoducho nebudú mať čo ponúknuť pacientovi," uviedol ďalej a dodal, že rozhodnutie by mohlo padnúť už do konca tohto týždňa.
Podobná situácia je aj v okrese Stará Ľubovňa. "Zrejme nebudeme mať inú možnosť, ako pristúpiť na priame platby zo strany pacienta za vykonané zdravotnícke úkony. Viacerí naši lekári, keďže pravidelne nedostávajú peniaze od poisťovní, platby za energie a nájomné uhrádzajú zo svojich prostriedkov na úkor vlastných príjmov. Pravda, mohli by sa venovať napríklad penalizovaniu zdravotných poisťovní. To by ale museli zaplatiť ekonóma, ktorý sa postará o komplikovanú administratívu, a na to jednoducho nemajú," povedala nám šéfka ASL v okrese Stará Ľubovňa MUDr. Mária Turčányová a dodala že do konca tohto týždňa sa bezpodmienečne stretne s vedením miestnej pobočky VšZP. "Rozhodnutiu o priamych platbách musí predchádzať toto rokovanie. I keď sa zrejme nedohodneme, aspoň sa pokúsime nájsť riešenie," dodala.
Ako sme sa dozvedeli ďalej, privátni lekári v Poprade nemajú doplatky od zdravotných poisťovní za tri posledné mesiace. "Kritickosť situácie podčiarkuje skutočnosť, že za všetko ručíme osobným majetkom. Ak prestaneme platiť, môžeme o to prísť," konštatovala vedúca ASL v okrese Poprad MUDr. Eva Bérešová. Zároveň ale vyslovila vieru, že do konca roka sa ešte niečo stane, čo odvráti možnosť inkasovania peňazí od pacientov za poskytnutú zdravotnícku starostlivosť. "Inak sa tomuto kroku zrejme nevyhneme," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.