dôkazov, zbraní i obetí na mieste činu. S mojou mladšou sestrou sme v nich tajne listovali a báli sa, no nie dlho. Keď na to rodičia prišli, skryli ich pred nami a dodnes neviem, čo sa s nimi stalo.
Keď som pred niekoľkými rokmi bola na výstave fotografií, ktorým udelili hlavné ceny v prestížnej súťaži World press photo, spomenula som si na hrôzostrašné zábery policajného archívu. Rozdiel bol len v tom, že vo výstavnej sieni viseli obrázky farebné. Cenu dostali fotografie, na ktorých bola krv, zbrane, ľudské utrpenie. Zábery z vojen, z Tretieho sveta, zábery pohrebov a chorých umierajúcich. Na besede mi jeden uznávaný vojnový fotograf prezradil fintu ako získať najlepší záber. Fígeľ je vtom, dostať objektív pod pušku, ktorá mieri na skupinu či len jediného človeka. "Je takmer isté, že okrem dobrej technickej kvality fotografie ti cenu na súťažiach a uznanie verejnosti zabezpečí strach, bolesť i nemá prosba v očiach ľudí stojacich pred muškou zbrane."
V poslednom čísle týždenníka Plus 7 dní sa na čitateľov škeria policajné zábery mŕtvoly s podrezaným hrdlom a dobodanej ženy. V televíznych novinách nie je krv žiadnou neznámou a o akútnej potrebe riešiť problém domáceho násilia divákov presviedčame modrinami a škrabancami, ktoré svojej žene a deťom spôsobil otec tyran. Obracia sa mi z toho žalúdok. Médiá sa vyhovárajú, že to verejnosť, spoločnosť je skazená. Že medzi najčítanejšie rubriky patrí krimi, že najsledovanejšie televízne spoty sú tie o vraždách a tragédiách. Nemyslím si to. Veľkú vinu na tom máme i my novinári. Pretože čo sa stane štandardom pre nás, prenesieme postupne na čitateľov. Servírovaním drastických fotografií a príbehov si možno neuvedomujeme, že znižujeme prah citlivosti ľudí. Veď to, čo sa dookola opakuje, stáva sa zákonite zvykom. Preto nikoho neprekvapí podrezané hrdlo v najčítanejšom týždenníku. Čo na tom, že okrem politikmi sklamaných rodičov ho prelistuje aj ich dvanásťročný syn či dcéra. Moji rodičia pred nami podobné zábery skrývali. Dnes sú na každom kroku. A ľahostajnosť, s ktorou prechádzame okolo vecí, z ktorých by sa nám ešte niekedy dvíhal žalúdok, sa prenáša najmä do medziľudských vzťahov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.