korún. Ako sa zistilo, lieky v hodnote 1200 až tritisícsedemsto korún predpisovala aj pacientom, ktorých sama nikdy neošetrila. Dokonca aj dvom nebožtíkom...
Prípad vyplával na povrch pri revíznej kontrole Všeobecnej zdravotnej poisťovne vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura, kde MUDr. Ľ. K. vedie vertebrogénnu poradňu s krajskou pôsobnosťou pri psychiatrickom oddelení. Revízni pracovníci preverovali obdobie za posledné štyri mesiace minulého roka, pričom zistili asi štyridsať podozrivých prípadov predpisovania liekov. Kým u polovice šlo iba o chybu vo vedení zdravotnej dokumentácie, v ďalších 21 prípadoch bolo podozrenie zo spáchania trestnému činu. Preto dala poisťovňa podnet na prokuratúru a kriminálnu políciu, aby prípad prešetrili.
Po ukončení preverovania ho prevzal vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania, pričom začal trestné stíhanie voči neznámemu páchateľovi. Už včera však vzniesol konkrétne obvinenie voči spomínanej lekárke. Pretože z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že naplnila skutkovú podstatu trestného činu.
MUDr. Ľ.K. totiž neoprávnene predpísala dvadsiatke pacientov v uvedenom období dva až šesť balení liekov Zoloft, Aricept alebo Neurontin, z ktorých najlacnejší stojí 1200 korún. Pritom, ako potvrdili svedecké výpovede, väčšinu z nich lekárka ani nevidela pri predpisovaní jednoducho použila údaje z ich zdravotnej dokumentácie, ktorú mala ako pracovníčka psychiatrického oddelenia k dispozícii. Nekalé konanie lekárky potvrdzuje i skutočnosť, že dvaja pacienti boli v čase predpísania liekov už nebohí jeden bol po smrti rok, ďalší až dva roky.
Celkovo neoprávneným predpísaním liekov obrala MUDr. Ľ. K. poisťovňu o viac ako 113-tisíc korún. Všetky vystavené recepty boli pritom vybraté v jedinej lekárni - U sv. Trojice v Prešove. Vyberala ich pracovníčka farmaceutickej firmy Phizer, ktorú, ako vypovedala na polícii, o to požiadala doktorka s odôvodnením, že v košických lekárňach nie sú k dispozícii.
MUDr. Ľ. K. však tvrdí, že šlo o komplot a celá záležitosť je len účelovo vytiahnutou kauzou.
"Kontrola zo strany VšZP zistila to, čo zistila, ale to ja som bola podvedená. O predpisovanie liekov ma žiadali kolegovia, s tým, že sú pre známych. Predpokladala som, že boli riadne zdiagnostikovaní, nemala som ani tušenia, že niektorí z nich ani nežijú. Jednoducho som doplatila na kolegialitu," reaguje MUDr. Ľ.K., ktorá zatiaľ o vznesení obvinenia nebola informovaná. "To čo sa deje okolo mňa, je účelovo vykonštruované obvinenie. Ja som totiž podľa právoplatného rozhodnutia súdu zástupkyňou riaditeľa fakultnej nemocnice. Z tejto funkcie ma odvolali v roku 1990 a súd neskôr uznal moje práva. Ale domôcť sa ich nedokážem. Rozsudok vedenie nemocnice nerešpektuje a hľadajú sa dôvody na moje odstránenie. V tomto duchu budem vypovedať aj pred vyšetrovateľom, necítim sa byť vinná z podvodu," vysvetľuje lekárka, ktorej bola ponúknutá pred časom možnosť pracovať v nemocnici na psychiatrickom oddelení. Aj keď si vraj každý myslel, že to neprijme, opak bol pravdou, čo podľa Ľ.K. niekomu nehralo do karát. Preto na ňu "ušili" porušenie zákona.
Čo na to riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura?
"O šafárení s liekmi sme my nemali ani potuchy, kým k nám neprišli pracovníci poisťovne, ktorí na základe nejakého podnetu chceli uskutočniť revíziu u spomínanej lekárky. Tá bola vtedy práceneschopná, ale pod našim dohľadom sme revízorom umožnili nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie pacientov. Výsledky kontroly sme nepoznali, kým nám z VšZP neoznámili, že nám na základe chýb v receptúre stiahnu z mesačného prídelu čosi cez stotisíc korún. Akceptovali sme toto rozhodnutie, pričom prípad prejednávala aj naša škodová komisia, ktorá dospela k záveru dať celú výšku škody lekárke k náhrade.
Keďže sme boli zároveň informovaní o trestnom oznámení zo strany zdravotnej poisťovne, rozhodli sme sa počkať na výsledok policajného šetrenia. V prípade, že bude lekárka obžalovaná a právoplatne odsúdená, budeme celú záležitosť riešiť aj pracovno-právne. Pokiaľ sa naopak preukáže, že sa podvodu nedopustila, aj naša škodová komisia prehodnotí svoje rozhodnutie o náhrade škody," hovorí MUDr. Vladimír Pramuk, podľa ktorého nejde o prvý prípad šafárenia s liekmi v nemocnici.
"Mohlo by sa zdať, že takéto zistenia nerobia dobré meno nemocnici, avšak opak je pravdou. Ak sa čosi také preukáže, nenechávame to bez povšimnutia, ale vyvádzame z toho dôsledky. Už sme takýto prípad v minulosti mali, aj keď v ďaleko menšom rozsahu, a lekár dostal škodu k náhrade," dodáva riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.