niektorí poslanci.
"Darmo, že má mesto vytvorenú spoločnú akciovú spoločnosť KOSIT s talianskym partnerom a košickou spoločnosťou HOOCH, aj tak musí podľa Zákona 263 o verejnom obstarávaní na každú činnosť vypísať verejnú súťaž. Či taká súťaž bola ma zaujímalo hlavne preto, že v Košiciach vzniká monopol na všetko - na zimnú údržbu, čistenie, zneškodňovanie odpadu a som presvedčený, že v záujme občanov a nižšej ceny by rozhodne bolo dobré umožniť konkurenciu na obstaranie aspoň zberu a zvozu odpadu," vysvetlil nám poslanec mestského zastupiteľstva Marián Dittrich (KDH) dôvody nespokojnosti s postupom vedenia mesta. "Pán primátor mne aj poslancovi Demikátovi odpovedal, že je všetko v poriadku a súťaž bola aj na zber a zvoz. Neviem o tom, že by takáto súťaž bola niekde vypísaná, neviem o tom, že by aj nejaké iné súkromné spoločnosti mali možnosť zúčastniť sa takéhoto výberu. Pretože zmysel Zákona o verejnom obstarávaní je jednoznačný, v konkurenčnom prostredí vybrať firmu, ktorá ponúkne najkvalitnejšiu službu za najvýhodnejších podmienok. Zvlášť pre zber a zvoz odpadu je to dôležité, keďže to v konečnom dôsledku zaplatí každý občan zo svojho vrecka."
Primátor Zdenko Trebuľa(SOP) na zastupiteľstve verejne vyhlásil, že je všetko v poriadku a súťaž bola. Keď sme chceli bližšie vysvetlenie nasmeroval nás na svojho námestníka Borisa Farkašovského a vedúcu oddelenia výstavby na košickom magistráte Jarmilu Repovskú.
"Na odpad ešte verejná súťaž ukončená nie je, ale už beží podľa paragrafu 52 Zákona o verejnom obstarávaní, to znamená rokovacím konaním," informovala nás J. Repovská. Dodala, že ide o rokovacie konanie pre firmu Kosit, to znamená, že táto firma bola jedinou oslovenou. "Zadanie bolo podľa toho, kto vie robiť zber, prepravu a zneškodnenie. Či sa nemohla urobiť súťaž na každú činnosť zvlášť? Nie, nemohla. Nedá sa to rozdeliť," zdôraznila Repovská.
"Pozrite sa, rokovacie konanie je v zmysle zákona spôsob verejného obstarávanie. Naše odborné útvary komunikovali s Úradom pre verejné obstarávanie v Bratislave, ktorý potvrdil, že je to v poriadku a takýto spôsob na obstaranie zvozu, zberu a zneškodnenia odpadu mesto môže zvoliť," tvrdí námestník primátora Boris Farkašovský(SOP). "Oslovili sme len firmu Kosit a to z jednoduchého dôvodu, lebo také je aj uznesenie mestského zastupiteľstva, keď sme ju zakladali, že jej predmetom budú všetky tieto činnosti. Rokovacie konanie ešte ukončené nie je, aj keď už cena za odpad pre občana bola v zastupiteľstve schválená. V súčasnosti sa pripravuje medzi mestom Košice a spoločnosťou Kosit zmluva. Ak bude obojstranne podpísaná, potom ako predseda výberovej komisie budem považovať rokovacie konanie za ukončené," pustil sa do vysvetľovania Boris Farkašovský (SOP). "Aby ste rozumeli, rokovacie konanie neskončilo tým, že Kosit nám dal cenové návrhy a my sme to schválili v mestskom zastupiteľstve. Naše jednanie je z 90 percent o niečom inom, nielen o cene. V zmluve musí byť presne zakotvený spôsob zberu, ako sa budú klásť kontajnery, v ktorý deň je potrebné dávať kuka nádoby pred domy, kto bude robiť úpravy spevnenej plochy na nádoby atakďalej. A to všetko chceme presne zapísať do zmluvy."
Niektorí poslanci aj starostovia však tvrdia, že zvoz a zber by možno vedeli robiť aj iné firmy a za lepšie ceny, len nemali šancu sa prihlásiť do súťaže.
"Mne to žiadny starosta nepovedal. Opakujem, že všetko je v súlade so štatútom, uznesením mestského zastupiteľstva, ktoré schválilo aj zber, aj odvoz, aj triedenie a postup je v súlade so Zákonom 263 o verejnom obstarávaní."
V rokovacom konaní ste oslovili len jedinú firmu, z toho jednoznačne vyplýva, že sa nemôžete nedohodnúť?
"Nikto z nás nemá záujem, aby sme sa nedohodli. Teraz sa už len cizelujú jednotlivé ustanovenia. Bude to hrubá, veľká zmluva, ktorú v súčasnosti dávajú dokopy dva tímy právnikov, magistrátskych i z Kositu. Do 31. decembra bude určite podpísaná, predpokladám, že aj skôr," dodal Farkašovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.