Slovenska do NATO. Pri rokovaní o rozpočte budú hlasovať, či pridajú oproti pôvodnému návrhu viac peňazí armáde, alebo Slovenskej informačnej službe, ktorá potrebuje nakúpiť nové technológie.
K tejto dileme sa pridáva ďalší problém - zostavovatelia rozpočtu úplne zabudli na Národný bezpečnostný úrad, ktorého fungovanie je pre vstup do NATO veľmi dôležité.
Návrh rozpočtu počíta pre SIS s 991 miliónmi, osobitný kontrolný výbor navrhol pridať 280 miliónov, gestorský výbor pre obranu a bezpečnosť je však proti.
Predseda branno-bezpečnostného výboru Vladimír Palko chápe potreby SIS, ale prikláňa sa k tomu, aby sa pridalo armáde. "Podporujem zvýšenie rozpočtu rezortu obrany na dve percentá hrubého domáceho produktu," povedal.
Exminister obrany Ján Sitek hovorí, že všetky bezpečnostné zložky by mali dostať toľko, koľko potrebujú, exminister vnútra Ladislav Pittner zasa varuje, že našej tajnej službe "kriticky chýba" dôležitá moderná technika.
Ministerka Schmögnerová necháva dilemu na poslancov, aby sa rozhodli sami.
Na problém peňazí pre Národný bezpečnostný úrad musel upozorniť až jeho riaditeľ Ján Mojžiš, dovtedy naň úradníci ministerstva financií nemysleli a počítali s tým, že bude financovaný z rozpočtu ministerstva vnútra. Tam je však pre úrad len necelá štvrtina z potrebnej sumy. Úrad totiž potrebuje podľa Mojžiša na budúci rok 490 miliónov.
"Vláda bude musieť peniaze nájsť. NATO nebude skúmať, či máme dvadsať, alebo dvadsaťpäť stíhačiek, ale či sme schopní ochraňovať utajované skutočnosti aliancie. To je preň kľúčová vec, aby sme mohli byť jeho partnermi," povedal Mojžiš.
Vladimír Palko povedal, že sa po porade v klube KDH pokúsi rokovať so všetkými parlamentnými stranami o rozpočte Národného bezpečnostného úradu. "Najmä s tými stranami, ktoré hovoria, že treba vstúpiť do NATO," dodal Palko.
Igor STUPŇAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.