oceliarskeho priemyslu, ktorá je výsledkom zlej situácie v tomto sektore, chce spoločnosť kúpiť National Steel. Tú kontroluje jedna z najväčších japonských železiarní, spoločnosť NKK.
Problémy amerických výrobcov ocele sú podľa domácich firiem dôsledkom dovozu lacnej ocele zo zahraničia. Výsledkom lacného dovozu je bankrot 26 oceliarní od roku 1998, tvrdia výrobcovia. Počas minulého týždňa požiadala o ochranu pred veriteľmi spoločnosť Bethlehem steel, ktorá by tiež mala rokovať s U. S. Steel o fúzii.
"NKK spolu s U. S. Steel podporuje konsolidáciu ako základné riešenie štrukturálnych problémov amerického oceliarskeho priemyslu," vyhlásila japonská firma. Predaj jej podielu v stratovej firme znamená pre japonskú firmu okamžité riešenie krízovej situácie v Spojených štátoch.
U. S. Steel sa však pri reštrukturalizácii oceliarskeho priemyslu nechce spoliehať len na konsolidáciu, ale zároveň vyzýva vládu, aby sa zaoberala dovozom lacnej ocele zo zámoria a zabránila krachom ďalších spoločností. Aj podľa americkej Medzinárodnej obchodnej komisie by mal prezident George W. Bush pomôcť domácim výrobcom zavedením dovozných ciel alebo taríf.
Komisia požaduje od prezidenta zavedenie cla na niektoré výrobky až do výšky 40 percent. Podľa analytikov je však 40-percentná prirážka len mierna a jej dosah nebude príliš výrazný, uvádza sa v správe agentúry Reuters.
Fúzia dvoch amerických firiem prichádza v čase, keď sa japonská NKK pripravuje na budúcoročné spojenie s Kawasaki Steel. Podľa analytikov predaj americkej dcéry by nemal mať žiadny vplyv na japonskú fúziu, ktorá je tiež výsledkom konsolidácie oceliarskeho priemyslu v krajine vychádzajúceho slnka. Podľa Reuters problémy japonských výrobcov sú spôsobené poklesom domáceho dopytu a neistým zahraničným odbytom.
Autor: kad
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.