moskovského špecializovaného obchodu Svet nových Rusov.
Obchod na prestížnej ulici Arbat ponúka márnotratným ruským zbohatlíkom a turistom zo Západu množstvo suvenírov, ktoré sú symbolom vrstvy nových ruských boháčov. Za cenu od sto dolárov vyššie sú na predaj porcelánové autíčka značky Mercedes a Lexus, postavičky podnikateľov s mobilom v ruke či mobilné telefóny z dreva ozdobené ruskými ľudovými motívmi.
Trieda nových Rusov je svetom s vlastnou kultúrou, slangom, gestami neverbálnej komunikácie, nepísanými pravidlami a špecifickým zmyslom pre zábavu a odpočinok. Spoločenstvo ruských zbohatlíkov posledného desaťročia vyťažilo z rozpadu Sovietskeho zväzu, chaosu, korupcie, konexií, podnikavosti a ostrých lakťov. Cesta typického nového Rusa k rozprávkovému bohatstvu viedla často cez organizovaný zločin.
Typický nový Rus, ako ho zachytili autori porcelánových figúrok, je mierne obézny muž stredných rokov s nápadne veľkým bruchom, hrubou zlatou reťazou okolo krku, prsteňmi a zlatými hodinkami, pod pazuchou má veľkú náprsnú tašku s peniazmi a v ruke mobilný telefón. Nový Rus miluje luxusné limuzíny, veľké americké a japonské džípy, má rad poľovačku a odpočinok v ruskej saune si nevie predstaviť bez alkoholu a žien ľahších mravov.
V Rusku koluje nespočetné množstvo vtipov o nových Rusoch, ktoré sú založené na predstave, že zbohatlík je človek jednoduchý až primitívny a má toľko peňazí, že ich jednoducho nedokáže utratiť.
Táto fixná predstava ale už prestáva platiť. Po desiatich rokoch kapitalizmu v Rusku sa podnikateľská elita stala kultivovanejšou. Dôkazom zmien je aj vznik obchodu, ktorý mal ponúkať alternatívne darčeky pre bohatých, dnes sa však uniformite novej elity skôr vysmieva. Majiteľ obchodu Grigorij Bancer prišiel na nápad po tom, ako pri istej príležitosti dostal mnoho rovnakých neosobných darov - tri perá a osem zapaľovačov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.