na úrade 1242 žiadostí o pridelenie bytu. Mestských bytov je však málo a dostať sa k nim je pre bežného smrteľníka prakticky nemožné. Ak ste však prednostom mestského úradu...
Aj v Korzári sa pred rokmi objavila informácia o tom, že jeden z nemnohých mestských bytov bol pridelený slobodnej neteri prednostu MsÚ Prešov Mgr. Eduarda Stahovca (na snímke) Martine B.
V poradovníku sa objavila v apríli roku 1997, iba dva mesiace po tom, čo získala v Prešove trvalý pobyt. Poradovník, ktorý zostavila bytová komisia, odobril primátor Juraj Kopčák svojim podpisom. Nedávno sme písali o prípade, keď prišiel k mestskému bytu švagor ministra Macejka. Aj on sa dostal do poradovníka zostaveného komisiou, neskôr byt v súlade s právnymi predpismi odkúpil, no už tri roky v ňom nik nebýva. Prečo primátor akceptoval rozhodnutie komisie o udelenie bytu pre takéhoto uchádzača? Vždy totiž rešpektuje rozhodnutie komisie. „Primátor mesta sa teda nemusí riadiť návrhom komisie, ale počas celého predchádzajúceho ako aj súčasného volebného obdobia, primátor mesta Prešov vždy rešpektoval návrhy komisie MsZ sociálnej a bytovej vo vzťahu k poradovníku uchádzačov o nájomné byty. Medzi orgánmi mesta Prešov nedošlo k inému spôsobu prideľovania nájomných bytov," znie oficiálne stanovisko prešovskej radnice k otázke prideľovania bytov.
Koncom minulého roka nastal prípad, keď Juraj Kopčák verejne kritizoval poslancov z klubov SDĽ a KDH (aj keď ich nemenoval) a obvinil ich z prospechárskeho vyjednávania. Tieto obvinenia medializoval po schvaľovaní mestského rozpočtu. Podľa jeho slov niektorí poslanci prišli vyjednávať. Vo svojom príhovore doslova uviedol, že mu vadí, ak „tí istí poslanci, ktorí na rokovaní MsZ prezentujú silné sociálne cítenie vzápätí presadzujú osobné výhody a nemajú zábrany zaradiť napríklad do poradovníka na byty svojich rodinných príslušníkov, priateľov, či známych. Takých, ktorí nemajú nič spoločného so sociálnou odkázanosťou". Na margo poradovníka neskôr podotkol, že „veľmi radi by možno aj stiahli ten poradovník, ktorý mi dali".
Neskôr okolo prípadu nastalo ticho a spomínaný navrhovaný poradovník zverejnený nebol. Okrem tohto prípadu nie je známe, že by J. Kopčák nepodpísal pridelenie bytu navrhované komisiou. Bytová komisia je však len poradným orgánom primátora, rozhodujúcu právomoc má on ako štatutár mesta.
Primátor, krytý komisiou, teda takto podpísal aj spomínané pridelenie bytu Martine B., neteri mestského prednostu. Tá si potom byt v súlade s právnymi predpismi odkúpila (cena odkúpenia týchto bytov sa pohybovala na úrovni dvoch dlhopisov), údajne v ňom ešte stihla mestská spoločnosť Spravbyt spraviť rekonštrukciu.
Ide o byt na Októbrovej ulici, ktorý pozostáva z dvoch obytných miestností a z príslušenstva, ktoré tvorí kuchyňa, WC, kúpeľňa, predsieň a pivnica. Celková plocha bytu je zhruba 57 metrov štvorcových.
Zhodou náhod (?) došlo v roku 1998 k výmene susedného bytu. Istý neplatič ho vymenil za byt v Sabinove s A. J., ktorá je, mimochodom, svokrou Eduarda Stahovca. Aj tento byt prešiel rekonštrukciou.
To by však nebolo všetko, lebo viacero indícií nasvedčuje tomu, že byt sa od prednostovej neteri dostal až priamo k nemu. Podľa našich informácií sa tak stalo prostredníctvom manželky právnika a mestského prednostu E. Stahovca Mgr. Márie S., rodenej J.
Už vydatá Stahovcova neter Martina T. (za slobodna B.) totiž podľa zmluvy, ktorej kópiu máme k dispozícii, darovala spomínaný byt na Októbrovej ulici v Prešove Mgr. Márii S. Podľa našich informácií došlo k podpisu darovacej zmluvy ku koncu roka 1999 a v apríli 2001 bol Mgr. Márii S., manželke prednostu MsÚ Eduarda Stahovca, povolený vlastnícky vklad do katastra. V praxi to znamená, že sa stala majiteľkou spomínaného bytu.
Oslovili sme samotného prednostu MsÚ Eduarda Stahovca. „Bolo to trochu ináč, ale nebudem sa k tomu vyjadrovať. Už to bolo pretriasané stokrát, nemienim sa k tomu vyjadrovať," znelo jeho stanovisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.