obchody, cestujeme za hranice. "Nedá sa jednoznačne povedať, že teraz je počet Slovákov, ktorí cestujú so Sátoraljaújhely na trhy vyšší, ako po iné dni. V utorok, či stredu máme na parkovisku pri priechode pre peších 40 - 50 áut, ale cez víkend je plné," hovorí Michal Michalčík, starosta Slovenského Nového Mesta. Ťahákom Slovákov je oblečenie, obuv, vybavenie do kuchyne. "Asi by som podobné veci našla aj u nás, ale na trhu u susedov je širší sortiment na malom priestore. Nehovorím dobre po maďarsky, ale to neprekáža, lebo mnohí predavači sú zo Slovenska," povedala nám 48-ročná Mária Csontosová zo Stredy nad Bodrogom pri návrate z trhu od susedov na hraničnom priechode pre peších.
Naopak, motorizovaní Maďari k nám prichádzajú za iným nákupom. "Denne obslúžim 80 i viac vozidiel s maďarskou poznávacou značkou. Sú to obyvatelia obcí tesne za hranicami. Dôvodom je cena benzínu, v prepočte o päť korún za liter nižšia ako u nich doma. V minulosti však rozdiel bol ešte vyšší v náš prospech," povedal nám predavač jednej z dvoch čerpacích staníc v Slovenskom Novom Meste.
Hraničný priechod pre malý pohraničný styk v Pácine, päť kilometrov vzdialenom od Veľkého Kamenca, Slováci využívajú zatiaľ menej. Ochodná sieť je tam skromnejšia. "Aj to sa mení. Trhy a stretnutia podnikateľov urobili svoje. Ovocie, najmä jablká tam majú veľmi kvalitné. Dosť ľudí však dáva prednosť 14 kilometrov vzdialenému 25-tisícovému Sátoraljaújhely," povedala nám Agnesa Matéová, starostka Malého Kamenca. Peší turisti na hraničnom priechode v Slovenskom Novom Meste a motorizovaní v Pácine, nečakajú ani minútu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.