podmienky, vysielanie televízie vypnú. STV pritom nie je schopná vyriešiť nedostatok finančných prostriedkov sama bez pomoci vlády a Národnej rady (NR SR).
Rada STV preto žiada vládu a Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, aby ako 49-percentný akcionár ST uplatnili vlastnícke práva a dosiahli zreálnenie obchodných podmienok pre STV a vykonanie technologického a ekonomického auditu služieb ST pre STV. Rada vyzýva tiež NR SR na zohľadnenie 470-miliónovej straty verejnoprávnej televízie vyplývajúcej z oslobodenia od koncesionárskych poplatkov pri schvaľovaní rozpočtu pre STV. Ako informoval predseda Rady STV Jaroslav Franek, vyriešenie týchto problémov by prinieslo nielen vyrovnaný rozpočet STV, ale i určitý prebytok, ktorý by sa dal použiť na rozvoj a skvalitnenie tvorby.
Telekomunikácie uplatňujú podľa Franeka od roku 1996 voči STV ceny, ktoré zahŕňajú nielen prevádzkové náklady, ale aj investície. O tých rozhodli jednostranne ST bez ohľadu na potreby a záujmy STV a do veľkej miery sa nerealizovali. ST odmietajú vecný audit nákladov a nevyhnutných investícií a uplatňujú monopolne vysoké ceny, ktoré sú oveľa vyššie ako v ČR, ale aj v ďalších krajinách. Požiadavka okamžitých úhrad a krátkeho splátkového kalendára voči STV je nereálna a nič telekomunikáciám neprinesie, zdôraznil Franek.
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Ministerstva financií SR Peter Papánek, vyhlásenie Rady STV si "nevie dobre vysvetliť". V júni totiž odišlo z Fondu národného majetku pre STV 565 600 000 korún. Ak STV žiada po krátkom čase opäť takú vysokú sumu, je podľa Papánka otázne, ako v tejto inštitúcii hospodária s financiami. Dodal, že v tohtoročnom rozpočte už nie sú žiadne peniaze, ktoré by mohli túto stratu STV vykryť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.