režimu na česko
Podľa komentára minister vnútra Stanislav Gross a ani šéf českej diplomacie Jan Kavan nie sú posadnutí nutnosťou zavedenia štandardného režimu a vízovej povinnosti, ako niektorí ministerskí úradníci. To oni navrhujú koncepcie a zmeny a cez médiá masírujú verejnosť mýtami a nepravdami.
Slovenská strana podľa Práva neprepadala panike, je dobre informovaná o postojoch svojich partnerov a aj ona vidí zakopaného psa v úradníkoch vnútra. Pochybilo však aj slovenské ministerstvo vnútra. Štátny tajomník rezortu v lete rokoval s Čechmi, ale do zápisu o údajných spoločných zámeroch bol vmanévrovaný a až slovenská vláda českú iniciatívu odmietla. Podľa komentára sa niet čomu diviť, pretože vnútro je všade stúpencom čo najmenej priepustných hraníc. Teraz je podľa denníka treba pomôcť českej vláde vycúvať z nepríjemnej situácie, uzatvoriť nové dohody o spoločnej vízovej politike o pomoci pri ochrane ukrajinsko-slovenských hraníc. "Sú aj iné cesty, ako uloženie neprijateľných povinností českým a slovenským občanom," dodáva komentátor Petr Uhl. Škody z nešťastnej českej iniciatívy sú však nemalé.
Zlyhaním Visegrádskeho zoskupenia, zvlášť Prahy, je nezáujem o postup, ktorý uplatnilo Švédsko s podporou Dánska a Fínska voči EÚ. Nórsko dnes patrí do schengenského priestoru, ako colnou úniou, tak hraničným režimom bez akýchkoľvek hraničných kontrol bez toho, aby bolo členom Európskej únie. "Pritom nepristúpiť k EÚ sa Nórsko rozhodlo samo a Slovensko do EÚ chce, ba aj viac ako ČR," dodal Uhl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.