TASR povedal, v novom CO sa počíta s tým, že poisťovňa podpíše kontrakt s nemocnicou, alebo s príslušným oddelením o počte jej poistencov, ktorých ošetrí. Podľa ministra je to dobrý postup, ktorý vytvorí tlak na ekonomizáciu lôžkovej časti nemocnice. Bude pôsobiť na skracovanie času hospitalizácie pacienta. Nemocnice nebudú môcť prekročiť dohodnutý kontrakt, lebo inak dostanú menej prostriedkov na pacienta.
Na otázku hospodárenia v prípade epidémie, minister odvetil, že každá nemocnica či oddelenie vie hospodáriť tak, že si bude vytvárať aj rezervy.
Spresnil, že rezort vypočítal tzv. zlatý štandard, koľko dní by mal pacient ležať na základnom akútnom oddelení. Napríklad pre internistické disciplíny je to 8 dní, pre výkony v chirurgii 6 - 7 dní. Podľa neho je známe, že mnohé oddelenia pracujú už s menším počtom dní.
Pri tvorbe cenového opatrenia rezort vypočítal ceny pre 44 medicínskych disciplín a 4 typy nemocníc. Z neho vplýva, že fakultné nemocnice, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom s najťažšími stavmi, dostanú viac finančných prostriedkov.
Spomenul, že dodnes nemocnice fungovali podľa prospektívnych rozpočtov a rezort sa nezaujímal o to, aké výkony nemocnica robí, koľko pacientov ošetrí, či ako dlho je pacient v nemocnici hospitalizovaný.
Návrh cenového opatrenia minister zdravotníctva Kováč podpísal a odovzdal na Ministerstvo financií SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.