totiž nenašli v rozpočte zvyšných päť miliónov korún, ktoré boli potrebné na odkúpenie objektu MŠ. Toľko za budovu požadovala právnička majiteľky budovy. "Mysleli sme si, že nájdeme prostriedky na kúpu budovy, ale nenašli sme v rozpočte takú veľkú sumu," uviedol pre Tatranský denník Ladislav Melikant, zástupca prednostu Mestského úradu v Kežmarku.
Poslankyňa Ľudmila Rochová sa na záver posledného tohtoročného rokovania zastupiteľstva odmietla zúčastniť slávnostnej večere, so slovami, že po tom, ako poslanci hlasovali by jej nechutilo jesť. Podľa slov zástupcu prednostu, mesto počítalo so sumou okolo štyroch miliónov zo Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u, za drevný odpad. Tieto však v tomto roku neprišli, pretože v lesoch nedošlo k žiadnej vážnejšej kalamite.
Platnosť nájomnej zmluvy MŚ na Kušnierskej končí posledným dňom tohto roka. Vedenie spoločne s osadenstvom a šesťdesiatimi ôsmymi deťmi zatiaľ nevedia, čo s nimi bude. Podľa posledných informácií Ľubomíra Mačka, vedúceho odboru školstva, Okresného úradu (OÚ) v Kežmarku, v prípade, že sa majiteľka rozhodne tentokrát nepredĺžiť nájomnú zmluvu s OU, odbor má pripravený krízový plán umiestnenia detí. "Deti budeme umiestňovať do ostatných materských škôl v meste a to podľa miesta bydliska," povedala nám metodička pre MŠ, Helena Poláková.
Podľa našich informácií je však kapacita v ostatných štyroch MŚ v meste naplnená na maximum. Metodička v tejto súvislosti potvrdila, že v rámci krízového variantu sa neuvažuje o vybudovaní nových tried na už existujúcich MŚ. "Nie všetky deti sú v škôlkach. Niektoré sú choré. Deti z Kušnierskej musíme do ostatných zariadení nejako natlačiť," dodala H. Poláková. Otáznik takisto visí aj nad padagogickým zborom. L. Mačko nám síce potvrdil, že o zamestnanie by nemala prísť žiadna z učiteliek, avšak kde budú pri naplnených stavoch a nemožnosti otvoriť nové triedy umiestnené, nikto nevie.
Problém menom MŚ Kušnierska sa tiahne už niekoľko rokov. Zatiaľ bola veľkorysosť majiteľky objektu odmenená nevšímavosťou štátnych úradov. Tie neboli schopné zabezpečiť deťom iné priestory. Mesto si tiež musí spytovať svedomie. O problém sa začalo zaujímať až vtedy, keď naozaj priháralo. Predtým si ho obe inštitúcie prihrávali, ako horúci zemiak. Čierny Peter však ostal v rukách mesta. Od 1. júla budúceho roka prejdú totiž všetky predškolské zariadenia pod správu mesta. Takisto sa pripravuje zákon, ktorý hovorí, že päť ročné deti budú musieť povinne navštevovať posledný ročník MŚ. "Tieto deti budú umiestnené. Je však jasné, že nie všetky deti budú môcť MŚ navštevovať," vyhlásil L. Melikant.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.