k zadĺženiu sa, takmer každý starosta bojuje o to, aby obec a následne jej obyvatelia disponovali touto vymoženosťou. V duchu tejto filozofie začala výstavba plynofikácie aj v ľavej časti Mária Huty, ktorá patrí pod mesto Gelnica. V auguste toho roku mala už celá stavba finišovať, opak bol však pravdou. Na príčine bola transformácia Slovenského plynárenského priemyslu, kvôli ktorej sa stopli všetky akcie tohto druhu. Obyvatelia Mária Huty tak pár týždňov pred začiatkom zimy začali riešiť dilemu ako ďalej. Väčšina z nich je v dôchodkovom veku, to znamená, že peňazí nemajú nazvyš. Nezávideniahodná situácia bola zdupľovaná ešte aj tým, že do nákupu nových plynových kotlov a potrebného príslušenstva dôchodcovia vrazili takmer celé úspory a pochopiteľne peniaze na nákup tuhého paliva sa im už nezvýšili. Koncom júna teda zúfali obyvatelia Mária Huty spísali petíciu adresátom ktorej bol Úrad vlády SR. Sťažnosť bola postúpená Ministerstvu hospodárstva SR, odboru kontroly, ktorá uznala obavy občanov za opodstatnené. "V odpovedi stálo, že v auguste posúdia plány plynárov a ak bude naša plynofikácia uznaná, vyčlenia potrebných 3, 5 milióna korún. Peniaze došli a do 15. septembra mala byť podľa sľubu plynárov celá stavba ukončená. Práce však stagnovali a plynári to odôvodnili nedostatočnou projektovou dokumentáciou. Dodnes totiž ešte nie je na svete dokumentová časť týkajúca sa prípojok do jednotlivých domácností," informoval František Dzurenda, ktorý v celej záležitosti vystupuje ako hovorca dotknutých občanov. Nespokojnosť obyvateľov Mária Huty teda rástla, preto o pomoc požiadali aj vedenia mesta. Na mestskom zastupiteľstve si asi šesťdesiat dotknutých občanov vypočulo verdikt poslancov a predstaviteľov mesta, ktorý na prvé počutie znel celkom pozitívne. V prípade, ak do 15. decembra toho roku nebude ukončená plynofikácia, z mestskej pokladne by malo do rodín, kde je mesačný príjem nižší ako 10 tisíc korún plynúť finančná pomoc na zakúpenie tuhého paliva. V našich zemepisných šírkach však mrazivé počasie nastáva oveľa skôr ako v polovičke decembra. "Cítime sa oklamaní. Nedodržal sa termín plynofikácie, napriek tomu, že peniaze sme si vydobyli my občania. Mesto doposiaľ nikomu nedalo ani korunu na nákup tuhého paliva," sklamane skonštatoval F. Dzurenda.
Slovenský plynárenský podnik však skôr ako si starý rok podal ruku s novým čiastočne splnil svoj sľub a uplynulý utorok sa konalo preberacie konanie stavby, ktorému predchádzala tlaková skúška. "V tejto krízovej situácií, ktorá nastala pozastavení plynofikácie sme samozrejme chceli občanom pomôcť, aby stavba pokračovala ďalej. Lobovali sme prostredníctvom prednostu Okresného úradu v Gelnici a tiež poslancov Národnej rady SR. Podarilo sa nám vybaviť na dokončenie celej stavby peniaze a to vyše tri milióna korún, cez generálne riaditeľstvo Slovenského plynárenského priemyslu v Bratislave. Peniaze však boli vybavené pomerne neskoro, preto až teraz prebieha finišovanie plynofikácie. Doteraz sme síce suplovali občanov, ale napojenie prípojok na jednotlivé domy je už ich záležitosťou," vyjadril sa k celej záležitosti primátor Gelnice.
Napriek tomu, že stavba hlavného rozvodu plynu je oficiálne ukončená, obyvatelia Mária Huty sa cítia oklamaní. "Mesto sa o nás vôbec nezaujíma. Keby som spočítal hodiny, ktoré som strávil na Mestskom úrade v Gelnici apelovaním, aby už konečne niečo robili, bol by to poriadne dlhý čas. Na mestskom zastupiteľstve, kde sa riešilo ako ďalej s plynofikáciou primátor mesta chýbal kvôli ochoreniu. Keď som ho o týždeň navštívil, tak som zistil, že uznesenie zo zastupiteľstva ani nečítal," skonštatoval F. Dzurenda.
V dnešných mrazivých dňoch teda dôchodcovia naďalej kúria tuhým palivom, ktoré stojí nemalú čiastku. "Ak by som pravidelne vykuroval celý dom, potrebujem na to palivo za 31 tisíc korún," zrátal náklady F. Dzurenda, ktorý je so svojou manželkou už na dôchodku. Utorková tlaková skúška je dôchodcom tiež nanič. "Prípojky na domácnosti sa aj tak nemôžu realizovať pri teplote nižšej ako päť stupňov, pesimisticky skonštatoval hovorca obyvateľov Mária Huty.
"V prípade, že sa nezmení prístup mesta k nám obyvateľom Mária Huty, sme ochotní pristúpiť aj ku krajnému riešeniu. Spíšeme petíciu a odošleme ju na Ministerstvo vnútra SR s tým, že sa chceme oddeliť od Gelnice. Z našich vrecák odvádzame dokopy vo forme daní 3 a pol milióna korún. Za tieto peniaze Mária Huta ako samostatná obec vyžije," načrtol možné východisko z celej situácie F. Dzurenda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.