treba byť obozretný, pretože počínanie návštevníkov mesta často ostro sleduje oko vreckára. Aj pre neho sa totiž vďaka nákupnému ošiaľu začínajú Vianoce a skutočné hody.
"V Košiciach operuje silná a organizovaná skupina vreckárov, ktorá pôsobí v Starom Meste už dlhší čas. Špecializuje sa na obchodné domy, no v poslednom období najmä na prevádzku Všetko za 49 korún. Keďže je tam tovar za nízke ceny a obmedzený priestor, vzniká tam často tlačenica, čo vreckárom vyhovuje," informoval nás na úvod riaditeľ Obvodného oddelenia PZ Staré Mesto npor. Mgr. Ján Lastovecký. Vzápätí spresnil, ako ku krádežiam dochádza. "Vreckári si spravidla prevlečú cez ruku igelit, respektíve nejakú bundu a takto sa nebadane priblížia k obeti, ktorej buď rozopnú, alebo rozzipsujú kabelku či tašku. Špecifickým a častým javom je, že zákazníci v obchodoch napríklad v obuvi pri skúšaní ponechajú svoje tašky bez dozoru. Vtedy je príležitosť pre zlodeja ako stvorená. V prevádzke sa zdržuje vždy viac páchateľov. Ten, ktorý predmet ukradne, ho okamžite predáva druhému a ten zase tretiemu. Následne opúšťajú miesto činu. Naši policajti síce zadržia vreckárov, no nevieme im dokázať trestný čin."
Policajti všetkých členov vreckárskych rodín dobre poznajú, dokonca aj podľa výzoru, pretože disponujú fotografiami v archívoch. "Keďže u nich chýba usvedčujúci dôkaz, znepríjemňujme im aspoň život. Keď máme hlásenú nejakú vreckovú krádež, povedzme v Tescu, alebo v Dargove a zdržujú sa tam členovia skupiny, predvolávame ich na políciu za účelom podania vysvetlenia k veci." Krádeži sa dopúšťajú aj deti, ktoré sa však špecializujú na zastávky MHD na Námestí osloboditeľov. "Využívajú, alebo sami vytvárajú tlačenice pri nastupovaní do autobusu či električky. Pri tom okradnú cestujúcich a buď okamžite vystupujú, alebo sa zvezú na ďalšiu zastávku."
Ako Mgr. Lastovecký dodal, táto trestná činnosť nespadá iba do pôsobnosti košických dlhoprstých, nie je výnimkou, že na území mesta operujú rodiny zo zahraničia najmä Bulharska a Rumunska.
V boji proti vreckárom policajti využívajú aj monitorovacie kamery, umiestnené na Hlavnej ulici, slúžiace mestskej polícii. "Tieto nám poskytujú informácie najmä o pohybe podozrivých osôb. Dôležitejšie sú však priemyselné kamery v obchodoch, ktorých pásky po dohode s majiteľom prehliadame. V boji s touto trestnou činnosťou je však nutné zdôrazniť, že najdôležitejšia je prevencia. Teda, že najmä dámy s kabelkami i taškami musia byť obozretnejšie, rovnako páni musia dávať pozor na svoje vrecká v kabátoch a sakách, odkiaľ sa najnovšie kradnú mobilné telefóny. A napokon občania z okresu Košice-okolie, ktorých si zlodeji často vyhliadnu."
V už spomínanom obchode Všetko za 49 korún dochádza aj k iným trestným činom. "Vedenie obchodu informovalo políciu, že vreckári sa vyhrážajú predavačkám, aby neupozorňovali zákazníkov na ich prítomnosť. Keďže tieto sa však boja podať trestné oznámenie, prípadom sa zaoberať nemôžeme. Riešime to nasadeným takzvaných operačných hliadok v civile kooperujúcich s pracovníkmi kriminálky."
Problém však zďaleka nie je vyriešený. Za posledný rok sa zvýšil počet vreckových krádeží až na trojnásobok. Čo sa týka Košického kraja, podľa informácie hovorkyne KR PZ Košice Jarmily Petrovej policajti zaznamenli 252 vreckových krádeží. Konkrétne na OR PZ Košice I, kde sa nachádza Hlavná ulica to bolo 129 prípadov, pričom objasniť sa podarilo iba 20 z nich. V druhom policajnom okrese verackári toho roku akosi "zaháľali," kradli iba iba v 12-tich prípadoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.