K vekovej kategórií ľudí nad 65 rokov pribúda na celom svete mesačne 800 000 osôb, táto veková kategória sa za uplynulé polstoročie viac ako
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
strojnásobila. Seniori všeobecne majú vyššie vzdelanie, skoršie odchádzajú do penzie a žijú dlhšie.
Vyplýva to zo správy hodnotiacej vývoj vo svete v roku 2000, ktorú včera zverejnili vo Washingtone. Správa vychádza z údajov a prognóz amerického Úradu pre sčítanie obyvateľstva, Organizácie Spojených národov a ďalších medzinárodných organizácií, vrátane Európskej únie. Konštatuje, že svetová populácia staršia 65 rokov vzrástla zo 131 miliónov v roku 1950 na 420 miliónov v roku 2000.
Zo správy vyplýva, že najstaršie obyvateľstvo na svete má Taliansko: až 18,1 percenta Talianov sa radí do vekovej kategórie nad 65 rokov. Druhé až siedme miesto patrí Grécku, Švédsku, Japonsku, Španielsku, Belgicku a Bulharsku. Ôsmu priečku obsadilo Nemecko, počet Nemcov nad 65 rokov dosiahol 16,2 percenta.
Proces starnutia obyvateľstva prebieha v každej krajine rozdielne. Za povšimnutie stojí fakt, že v rozvojových krajinách stúpa počet ľudí nad 65 rokov oveľa rýchlejšie ako v priemyselných krajinách. Až tri štvrtiny ľudí, ktorí v priebehu uplynulých 24 mesiacov dosiahli vekovú hranicu 65 rokov, pochádzajú z rozvojových krajín. Zo správy tiež vyplynulo, že priemerná dĺžka života je najdlhšia u Japoncov (81 rokov). Po Japonsku nasledujú Singapur, Austrália, Kanada, Taliansko, Island, Švédsko a Švajčiarsko. V Singapure stúpne počet obyvateľstva nad 65 rokov počas nasledujúcich 30 rokov o 372 percent. Podobné miery prírastku populácie nad 65 rokov sa očakávajú aj v Malajzii, Kolumbii a Kostarike.
Prognózy odhadujú, že v roku 2030 bude pätina obyvateľov USA staršia 65 rokov. Najvyššie percento starej populácie budú mať naďalej Taliansko a Japonsko - 28 percent. A každý desiaty Japonec bude v roku 2030 starší 85 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.