podporu poslancov nového parlamentu na to, aby mohol zasadnúť do kresla prvého prezidenta juhosrbskej provincie.
Rugova, dlhoročný umiernený politický vodca kosovských Albáncov a predseda Demokratického zväzu Kosova, ktorý sa stal víťazom novembrových parlamentných volieb, bol jediným kandidátom na funkciu hlavy štátu. Na to, aby mohol byť zvolený už v prvom kole, potreboval získať dvojtretinovú väčšinu, čiže najmenej 81 hlasov z celého 120-členého zákonodarného zboru. Ako však oznámil predseda parlamentu Nexhat Daci, na včerajšom hlasovaní sa za Rugovu vyslovilo len 49 kosovských poslancov.
Je preto potrebné usporiadať aj druhé kolo a pokiaľ parlament nezvolí prezidenta ani vtedy, nie je vylúčené, že v prípadnom treťom kole sa pravidlá upravia tak, aby na zvolenie prezidenta stačila jednoduchá väčšina hlasov.
Pri útoku na parlament zahynulo 12 ľudí
Naí Dillí (TASR) - Dvanásť ľudí prišlo o život a ďalších 27 utrpelo zranenia pri včerajšom útoku teroristov na indický parlament.
Podľa informácií indického ministerstva vnútra je medzi obeťami päť teroristov neznámej totožnosti, šesť príslušníkov indických bezpečnostných síl a jeden záhradník. Po prestrelke indická polícia objavila v areáli parlamentu aj vozidlo s výbušninami, ktoré tam pravdepodobne dopravili teroristi. Policajní pyrotechnici potom výbušniny zneškodnili pri riadenej explózii po evakuácii parlamentného komplexu.
Vykonali poslednú tohtoročnú popravu
Huntsville (TASR) - Poslednú tohtoročnú popravu vykonali v stredu v americkom štáte Texas.
Tridsaťsedemročného vraha Vincenta Cooksa usmrtili v texaskom štátnom väzení smrteľnou injekciou približne o 18.00 h miestneho času.
Cooks si za vraždu policajta, ktorú spáchal v roku 1988 pri prepade v Dallase, odsedel v cele smrti 13 rokov. Oboch jeho komplicov odsúdili justičné úrady na 20 rokov väzenia. Stredajšia poprava mala v rámci tohto roka poradové číslo 17 a je poslednou tohtoročnou popravou v Texase. V minulom roku sa v Texase, ktorého guvernérom bol súčasný americký prezident George W. Bush, vykonalo 40 popráv, čím sa štát zaradil na čelo rebríčka amerických štátov s najväčším počtom vykonaných popráv.
Knižné ceny L. Kunderovi a B. Čosičovi
Lipsko (TASR) - Laureátmi Lipskej knižnej ceny 2001 za osobitné zásluhy o porozumenie medzi európskymi národmi sa stali český básnik, dramatik a prekladateľ Ludvík Kundera a srbský spisovateľ Bora Čosič. Mená laureátov ocenenia dotovaného sumou 10 000 eúr oznámili včera v Lipsku.
Ludvíka Kunderu (nar.1922) ocenila porota za jeho celoživotné dielo a za jeho ojedinelý prínos k sprostredkovaniu medzi českou a nemeckou literatúrou.
Bora Čosič (1932) patrí k predstaviteľom juhoslovanskej literárnej avantgardy. Jeho romány a eseje poskytujú pestrý obraz hrôz a nezmyselností, predovšetkým etnických konfliktov, v rozpadajúcej sa balkánskej krajine.
Kohl opäť pred vyšetrovacím výborom
Berlín (TASR) - Po štvrtý a zároveň posledný raz včera predstúpil pred vyšetrovací výbor nemeckého parlamentu bývalý nemecký spolkový kancelár Helmut Kohl, ktorého vypočúvajú v súvislosti s finančnou aférou jeho Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Predpokladá sa, že rovnako ako počas predchádzajúcich vypočúvaní bude Kohl aj teraz mlčať. Sociálni demokrati a zelení preto zvažujú zaviazať ho prísahou.
Podľa vlastných slov exkancelár prijal v rokoch 1993-1998 nelegálne sponzorské dary vo výške dvoch miliónov mariek. Mená darcov však odmieta prezradiť odvolávajúc sa na svoje čestné slovo. Podobne ako v prípade hesenského krajinského premiéra Rolanda Kocha a bývalého pokladníka CDU Walthera Leislera Kiepa chce výbor miestoprísažným vyhlásením dosiahnuť, aby Kohl prehodnotil svoje doterajšie rozhodnutie mlčať.
Koch a Kiep odmietli zložiť prísahu, pretože je podľa nich neprípustná. Kohlovi obhajcovia avizovali, že rovnako bude postupovať aj ich mandant. Kohl bude aj naďalej mlčať pri otázkach, na ktoré od doteraz odmietol odpovedať.
Autor: Priština (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.