Trpíte na rozhorúčené, páliace chodidlá? Zachovajte si chladnú hlavu a držte sa nasledujúcich rád, ako si spoľahlivo osviežite ruky.
Na vnútornej strane dlaní, pod pazuchami a na podošvách sú najaktívnejšie potné žľazy. Je teda prirodzené, a nie je to choroba, keď občas máme vlhké nohy. Pravdaže, prirodzenú činnosť približne 250 tisíc potných žliaz na našich nohách môže nadmerne zvýšiť napríklad nosenie syntetických materiálov (topánky bez kožených vložiek, nylonové ponožky) či oslabené väzivo a svalstvo. Mikroorganizmy, rozkladajúce pot potom "dielo zavŕšia" a výsledkom je nepríjemný zápach chodidiel. Ten najľahšie absorbujú topánky, ktorým pred ďalším použitím nedovolíme poriadne vysušiť sa. Nohy si treba každý večer umývať a pravdaže, denne si meniť ponožky, pančuchy. Prílišné potenie a zlá hygiena môžu byť príčinou vzniku plesní. Takto nezriedka postihnuté nohy nielenže nepríjemne zapáchajú, ale koža mokvá a svrbí. Navyše, plesne sú prenosné a toto ochorenie môžeme získať napríklad chôdzou naboso po infikovanej podlahe.
Čo všetko by sme mali robiť proti plesni a zápachu? Okrem pravidelnej hygieny účinne pomáhajú spreje s alkoholom. Sťahujú póry, nohy sa tak menej potia a pôsobia antisepticky proti plesni. Púder na nohy pôsobí chladivo a navyše, ak sa nasype do topánok, nasaje ich nadbytočnú vlhkosť.
Kto musí z rôznych príčin dlho stáť či chodiť, iste vie, čo sú to páliace chodidlá. Môžu sa v konečnom dôsledku prejaviť aj oslabením klenby chodidla. Tu pomôže jednoduchá rada - dočervena uchodené nohy si účinne osviežime striedaním studeného a teplého kúpeľa, ktorý zrýchľuje krvný obeh.
Krvný obeh podporuje klasická francovka Alpa. Náš tip: Pridajte do vody niekoľko kvapiek francovky (ideálna je zelená Lesana), napustite týmto roztokom pančuchy až nad kolená a natiahnite si ich. Isto to aj vy oceníte.
Varovné signály. Ťaživý pocit v nohách je zdanlivo nevinný. Podľa čoho poznáme, že mastičky už nepomáhajú a že je najvyšší čas ísť k lekárovi?
Keď sa pravidelne začnú objavovať: - nočné kŕče v lýtkach, - opuchy (nahromadená voda), ktoré sa dajú nahmatať a pri stlačení po nich ostáva preliačina, - bolesť, ktorú cítiť pri jemnom potlačení na holennej kosti. Je to jeden z možných príznakov upchatia ciev, - malé jemné metličky okolo členka, - viditeľné kŕčové hrčky na žilách, ktoré sa dajú nahmatať. Vo všetkých prípadoch by ste mali navštíviť odborníka.
Autor: Anna Zemanová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.