tlačovej agentúre. Ako mladý chlapec s obľubou čítal romány Jamesa F. Coopera a Roberta L. Stevensona. V škole dosahoval najlepšie výsledky najmä v matematike a fyzike, čo malo značný vplyv na Linusovu kariéru. Keď mu kúpil otec na Vianoce vyše stodielnu stavebnicu vikingskej lode Vasa, rýchlo vyšlo najavo, že je chlapec nadaný a bystrý. Keď mal desať rokov, prvýkrát sa stretol s počítačom u deda, ktorý bol štatistik. V krátkom čase dedo Leo zomrel a zázračnú mašinku zdedil mladý Linus. Dal si ju do izby a začal na nej programovať počítačové hry. Linusove schopnosti boli ozaj nadpriemerné, lebo už ako osemnásťročný prednášal na Helsinskej univerzite.
Mladého chlapca natoľko upútal počítač, že začal zanedbávať prednášky na univerzite. Na zakúpenie operačného systému UNIX peniaze nemal, začal s vývojom vlastného operačného systému. Vývoj nového systému pod menom Freax mu zabral mnoho času, na všetko sám nestačil. Cez internet požiadal ďalších programátorov o pomoc. Zo začiatku o nový operačný systém prejavili záujem z Fínska. Neprešlo veľa času a o novej softvérovej novinke chceli viac vedieť z celého sveta. Užívatelia v krátkom čase založili internetové fórum, v ktorom rozoberali výhody a nevýhody nového operačného systému.V roku 1992 získal Linus Torsvald licenciu na nový operačný systém v organizácii Free Software Foundation. Nový operačný systém dal k dispozícii súkromným osobám a firmám. Od užívateľov žiadal, aby ho informovali o každom zlepšení.
Linusov súkromný život je pestrý. Svoju manželku spoznal, keď učil informatiku na univerzite. Jeho hodiny navštevovala aj drobná blondínka Tove Monniová. Bola šesťnásobnou majsterkou Fínska v karate. Vo vede asi nebola taká úspešná, lebo e-mailom sa Linusa na počítače neustále vypytovala. Nadšený mladík jej dovtedy odpovedal, kým sa nezamiloval. Po svadbe sa Linusovi narodili dcéry Patrícia a Daniela, ktoré možno zdedili po otcovi nejaké vlohy na počítače. V roku 1998 sa s manželkou presťahoval do kalifornského Sicilion Valley. Začal pracovať pre firmu Transmeta Corporation. Torvalds stále kladie dôraz na softvér, pracuje ako softvérový inžinier. Ceny počítačov prudko klesali, internet bol prístupnejší, čo prialo aj novému operačnému systému.
Pôvodne amatérsky produkt si získal v krátkom čase obľubu aj v rozvojových krajinách. Mexické ministerstvo školstva nainštalovalo do svojich počítačov nový operačný systém. S odborníkmi na Linux sa radia aj pracovníci spoločností Intel a Oracle. Nový operačný systém využíva aj NASA a NATO. Pôvodne amatérsky produkt je stále viac a viac rozšírenejší. Asi desaťtisíc programátorov vyvíja voľne šíriteľný softvér, ktorý je založený na Linuxe. Na rozvoji Linuxu pracuje niekoľko desiatok programátorov na plný úväzok. V poslednom období predstavuje stále väčšiu konkurenciu pre Microsoft. Mnoho firiem chce obmedziť svoju závislosť na softvérovom gigante.
Linux dnes využíva asi tridsať miliónov počítačov, čo je dosť vysoké číslo. Windows je asi desaťkrát rozšírenejší, takže Linus Torswalds ešte stále má čo doháňať. Viceprezident IBM Ross Mauri predpovedá novému operačnému systému veľkú budúcnosť. Nový produkt v poslednom období inštaluje stále viac a viac nových zákazníkov. Linux stvoril najväčšieho konkurenta a pomocou inernetu ho dal k dispozícii pre užívateľov. Jadro nového systému dal k dispozícii pre užívateľov zdarma. Od užívateľov žiadal, aby mu avizovali prípadné nedostatky a zlepšenia. Vďaka dobrej komunikácii sa nový systém rozvíjal ďalej. Možno práve vďaka Linuxu stratí Microsoft svoje dominantné postavenie na softvérovom trhu. Alebo nie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.