zelenej ihličnatej vetvičky vianočného stromčeka je najcharakteristickejšie azda pokoj vyžarujúce svetlo sviece. I keď na stromčeku už klasické sviečky z praktických i bezpečnostných dôvodov dávno nahradili elektrické žiarovky, na sviatočnom štedrovečernom stole má sviečka svoje pevné miesto. Býva súčasťou aranžovaných vetvičiek čečiny a suchých rastlín, ktoré nesprávne nazývame ikebany, alebo v rôznych svietnikoch. Ak doma nie je žiaden svietnik, tak aspoň sviečka prilepená na tanieriku spríjemňuje rodinnú pohodu.
Vianoce však majú aj svoj vlastný svietnik, tradičný v niektorých oblastiach. Umožňuje umiestniť až sedem sviec do tvaru striešky. V poslednom čase vídať v obchodoch aj "elektrickú" verziu takého vianočného svietnika, teda so žiarovkami v tvare sviečok, čo síce je praktické, ale svietidlu s kusom kábla cez štedrovečerný stôl chýba neopakovateľná atmosféra živého plamienka.
Keďže výroba vianočného svietnika nie je náročná na čas ani na materiál, ak máte chuť, do Vianoc to určite stihnete. Základným typom je jednoduchý rovnoramenný trojuholník z dosky širokej 20 cm. Trojuholník narysujeme na dosku, pričom základňa bude mať 40 cm, šikmé ramená (odvesny) po 28,5 cm a výška svietnika sa rovná šírke dosky (obr. 1). Najlepšia je doska z masívneho dreva, najmä ak svietnik chcete mať vo farbe prírodného dreva. Ak ho budete natierať - tradičná je biela farba - v takom prípade poslúži aj hrubá preglejka.
Trojuholník vyrežeme, na šikmých ramenách vymeriame vzdialenosti pre sviečky. Spolu ich bude sedem, prostredná je na vrchole. Vrchol, ktorý tvorí 90-stupňový roh trojuholníka zrežeme do plošinky tak, aby sa dĺžka ramena upravila na 28 cm. Od tejto plošinky smerom dole meriame po 7 cm, takto dosiahneme rovnaké úseky pre ďalších šesť sviečok. Pri ďalšom postupe si zvolíme jeden z variantov - buď necháme zachovaný tvar trojuholníka, na ktorý sviečky umiestníme pomocou kolíčkov, zvislo zavŕtaných do šikmého ramena (obr. 2a), alebo na ramene vyrežeme vodorovné stupienky, prechádzajúce do oblúčika, čím získa trojuholník zubatý tvar (obr. 2b).
Či už v jednom alebo druhom prípade, potrebujeme vyriešiť upevnenie sviečok. Spôsob je rovnaký, použijeme klinčeky, ktorým odstránime hlavičky. Do kolíčkov zapustených v ramenách alebo v druhom prípade na vodorovných plošinkách po vyrezaní "zubov" vyvŕtame tenké dierky, do ktorých zasunieme klinčeky tupým koncom. Aby vosk nestekal, a tiež pre krajší vzhľad, nasunieme na klinčeky okrúhle plechové kolieska s dierkou uprostred. Kolieska majú priemer asi 3 cm, môžeme použiť napr. vrchnáčiky z fliaš od kečupu, do ktorých prerazíme otvor.
Ďalším typom svietnika je polkruh. Na rovnakú dosku pomocou kružidla nakreslíme polkruh s polomerom 20 cm a vyrežeme priamočiarou alebo lupienkovou pílkou. Rozmeriavanie vzdialeností pre sviečky nebudeme robiť po obvode kruhu, pretože aj keď by tieto vzdialenosti boli rovnaké, medzery medzi vztýčenými sviečkami by sa geometrickým radom zmenšovali (obr. 3b). Miesto toho rozdelíme základňu svietnika (priemer polkruhu) po 5 cm, miesta pre sviečky budú na priesečníkoch kolmíc s obvodom polkruhu (obr. 3a). V týchto bodoch vyvŕtame zvislé otvory s priemerom 10 mm. Do otvorov nasunieme kolíčky s rovnakým priemerom a ich výšku upravíme tak, aby sa na kolíček zmestilo kovové koliesko. Určujúce sú krajné kolíčky, ostatné prispôsobíme podľa nich.
Telo svietnika, teda trojuholník alebo polkruh môžeme nechať plné, alebo v nich vyrezať otvory. Môžu kopírovať vonkajší tvar, prípadne vyrežeme niektorý zo symbolov Vianoc (zvonček, hviezdu...). Stojan upravíme farebne a pre väčšiu stabilitu nalepíme na obdĺžnikový podstavec.
Ak dva trojuholníky spojíme kolmo na seba čapovaním, vznikne akási pyramída. V takom prípade nebude potrebný stojan. Počet sviečok na ramenách však obmedzíme na dva, takže spolu s vrcholovou ich bude deväť (obr. 4).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.