František FRANKO
od 15. decembra
do 22. decembra 2001
Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t. j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko o 15. hod. 37. min. stredoeurópskeho času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 7. hod. a 23. min. so začiatkom brieždenia o 05. hod. 26. min. Kulminuje o 11. hod. 30. min. a za obzor zapadá o 15. hod. 38. min. s koncom súmraku o 17. hod. 34. min. Počas víkendu sa nachádza spolu s planétami Venuša a Pluto v súhvezdí Hadonosa, medzi súhvezdiami Škorpióna a Strelca. Dňa 21. v piatok bude Zem vzhľadom na Slnko a sklon zemskej rotačnej osi v takej pozícií, že bude v severných zemepisných šírkach najdlhšia noc. Presne o 20. hodine a 22. minúte bude Zem v zimnom slnovrate.
Mesiac
Dnes je Mesiac jeden deň po fáze nov, preto je dnes večer nepozorovateľný. Na oblohe je zdanlivo veľmi blízko pri Slnku a Slnko ho osvetľuje z opačnej strany. Dňa 21. decembra v piatok bude Mesiac v apogeu, kedy bude najďalej od Zeme. Bude vzdialený až 404.632 km.
Merkúr
V týchto dňoch nie je pozorovateľný, je veľmi blízko Slnka. Merkúr zapadá len o necelých 15 minút neskôr ako Slnko. Počas víkendu sa nachádza v súhvezdí Strelca spolu s Mesiacom.
Venuša
V tomto období je Venuša už nepozorovateľná napriek tomu, že jej zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu takmer mínus 4 magnitúdy. Vychádza len krátko pred východom Slnka. Nachádza v súhvezdí Hadonosa.
Mars
je dobre pozorovateľný večer po západe Slnka nízko nad juhozápadným obzorom. V tomto období zapadá už po 21. hod. 30. min. Nachádza sa v súhvezdí Vodnára. Dosahuje zdanlivú jasnosť približne nultej magnitúdy. Vo štvrtok 20. decembra bude Mars večer krátko pred svojim západom len 4 stupne severne od Mesiaca.
Jupiter
je dobre a ľahko pozorovateľný v prvej i druhej polovici noci. Vychádza približne pred piatou hodinou večer a zapadá na druhý deň dopoludnia. Zdanlivá jasnosť Jupitera dosahuje hodnotu približne mínus 2,7 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Blížencov. Počas víkendu kulminuje pred jednou hodinou ráno.
Saturn
je podobne ako Jupiter pozorovateľný počas celej noci. Nachádza sa v súhvezdí Býka. Vychádza približne dve hodiny pred Jupiterom ako objekt s jasnosťou vyše nultej magnitúdy. Pozorovateľnosť planéty, podobne ako v prípade Jupitera ukončuje až ranný svit Slnka. Do svitania však stihne vystúpiť spolu s Jupiterom veľmi vysoko nad obzor. Najvyššie na oblohe vystúpi približne hodinu a pol pred polnocou.
Urán
voľným okom nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,9 magnitúdy. Nachádza sa vo východnej časti súhvezdia Kozorožca.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +8 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
najmenšia a v súčasnosti najvzdialenejšia planéta Slnečnej sústavy nie je pozorovateľná. Pluto sa nachádza v súhvezdí Hadonosa a jeho zdanlivá jasnosť je len +14,4 magnitúdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.