niektoré druhy žijú vo veľmi tvrdých vodách. Najvhodnejšia teplota je 20 30 °C podľa konkrétneho druhu.
Rozmnožovanie: Cichlidy sú ryby, ktoré žijú v dospelosti v páre. Pokiaľ sa pár vytvorí, iba zriedkakedy sa stáva, že by sa rozpadol a ryby by vytvárali páry s inými rybami. Vybraný pár kladie ikry na očistený kameň, list alebo do jaskynky. Ikry bývajú pomerne dosť veľké a rodičia sa o ne ale aj o vyliahnutý plôdik väčšinou starajú veľmi svedomito. V čase trenia tiež výrazne vzrastá agresivita páru voči okoliu. Maličký plôdik sa po niekoľkých dňoch rozpráva a hneď prijíma potravu. Rodičia "vodia" mladé po nádrži, večer ich zasa zhromaždia do vyhrabanej diery v piesku. Niektoré druhy sa môžu navzájom krížiť. Napr. C. Sajica s C. Nigrofasciatus, nebo C. Citrinelum s C. Labiatum.
Racionálny odchov: Sú dve možnosti vybraný pár sa preloží do zvláštnej nádrže a necháte ich tam aby sa starali o svoje ikry a poter. Dobrý pár sa o všetko postará sám, na vás je iba udržiavanie čistoty a kvality vody. Pri vývoji ikier sa odporúča pridať do nádrže acriflavin v množstve cca 1 2 kvapky na 5 litrov vody. Druhá možnosť je taká, že sa pár vytrie v spoločnej nádrži a ikry potom prenesiete do zvláštnej nádrže. V menšom akváriu musí byť rovnaká voda ako vo veľkej nádrži. Je nutné zaviesť vzduch ale aj miernu filtráciu. Svetlo by malo byť iba slabšie. Ikry umiestnime tak, aby ste na ne dobre videli, a tak, aby boli blízko vzduchu. Prúdenie vody zaistí prísun čerstvej, okysličenej vody. Počas vývoja ikier ich musíme sledovať a pokiaľ sa objavia biele či šedé ikry, tie je potrebné odstrániť. Ak to zanedbáte, pleseň pravdepodobne zničí všetky.
Keď sa plôdik vykuklí, môžeme opatrne odstrániť podklad, na ktorom boli ikry pripevnené. Pred úplným rozplávaním už uvažujte o príprave potravy. Vhodná je žiabronôžka soľná, jej vajíčka aj s návodom je možné kúpiť v akvaristickej predajni.
Po rozplávaní plôdika môžeme začať opatrne kŕmiť. Kŕmte viackrát denne menšími dávkami. Podľa odolnosti druhu môžete tiež začať odkalovať a dopĺňať čerstvú(upravenú) vodu. Tiež je možné zvýšiť výkon filtrácie. Za mesiac môžete poter presunúť do rozplávacej nádrže.
Ak sa dopracujete až sem, máte vyhrané. Cichlidy rastú veľmi rýchlo. Nezabudnite ich rozdeľovať podľa veľkosti, inak sa tie menšie čoskoro stanú potravou pre väčšie.
Dno a dekorácia: Dno by malo byť členité a kamenisté. Cichlidy žijú prirodzene väčšinou neďaleko skál s úkrytmi, lebo v naplaveninách dreva. Väčšie kamene podkladajte polystyrénom. Predídete tak prípadnej možnej havárii, keď vaše ryby kameň podhrabú a od spadne na sklenené dno. Nepoužívajte ostré kamene, pretože cichlidy bývajú niekedy divoké a mohli by sa zraniť. Rastliny saďte medzi kamene alebo ich nechajte v kvetináčoch, ktoré zahrabte do piesku.
Nádrž: Spoločná nádrž s cichlidami by mala byť čo možno najväčšia. Stopäťdesiat až 200 l je asi minimálna. Pokiaľ však chováte iba jeden druh tak bude stačiť aj menšia nádrž podľa konkrétnej veľkosti druhov.
Filtrácia: Najlepší je vnútorný vysoko účinný filter. Cichlidy veľa žerú a preto tiež kalia vodu. Sú občas aj nepokojné a rozvíria v nádrži usadený kal.
Kúrenie: Podľa veľkosti nádrže, požadovanej a okolitej teploty.
Svetlo: Nemalo by byť veľmi ostré, alebo by mala byť časť nádrže zatienená.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.