júla do septembra stúpol reálny hrubý domáci produktu o 3,5 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.
Podľa ekonómov tak Slovensko "pridáva plyn" v čase, keď okolité krajiny vykazujú spomalenie doterajšieho tempa ekonomického rastu. "Podľa posledných údajov sa zdá, že globálne spomalenie zatiaľ nezanechalo výraznú stopu na ekonomickej výkonnosti Slovenska, a to vďaka rastu domáceho dopytu, i keď výsledku napomohol aj medziročne vyšší počet pracovných dní. Dôvod na prílišný optimizmus však nie je," varuje Pavol Ondriska zo spoločnosti Slávia Capital.
Podľa štatistických údajov sú motorom ekonomického rastu predovšetkým dva faktory: konečná spotreba domácností a štátnej správy. "V obidvoch prípadoch možno hovoriť o rekordoch. Spotreba obyvateľstva bola najsilnejšia od januára 1999, kým v štátnej správe ide o maximum za posledných 17 štvrťrokov. Vláda sa pritom snaží o krátenie výdavkov," pripomína ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.
Hoci zverejnené údaje o tempe ekonomického rastu prekonali očakávania väčšiny analytikov, vývojový trend nepovažujú ekonómovia za prevapivý. "Silnejúcu dynamiku výdavkov domácností naznačili už maloobchodné tržby, ktoré zaznamenali v posledných mesiacoch nárast okolo piatich percent. Pričinili sa o to najmä rastúce reálne mzdy, vyššia zamestnanosť a do istej miery aj výplata dlhopisov Fondu národného majetku," dodáva Ódor.
Podľa predbežného odhadu Štatistického úradu SR stúpol v treťom štvrťroku domáci dopyt medziročne o 6,7 percenta, kým zahraničný dopyt vzrástol o deväť percent.
Podľa Ondrisku údaje o raste hrubých investícií a vyššej spotrebe domácností hovoria aj o menej priaznivých skutočnostiach. "Hoci silno rástli hrubé investície, z ponukovej strany sa HDP v priemysle takmer nezmenil, a tak investície idú do určitej miery na vrub boomu obchodných centier, čoho odrazom je rast trhových služieb o 7,7 %. Takýto vývoj by mohol vyvolávať obavy, pokiaľ by sa v ďalšom období nepodarilo obnoviť rast investícií, ktoré zvyšujú produkčnú kapacitu domáceho hospodárstva," zdôraznil analytik Slávie Capital.
Jediným faktorom, ktorý dlhodobo brzdí rast hrubého domáceho produktu (HDP), je pasívne saldo obchodnej bilancie štátu.
Priaznivé čísla hovoriace o priaznivom vývoji ekonomiky deformuje spotreba štátu, ktorá tiež prispieva k vyššiemu číslu. "Určitým výkričníkom je vysoký rast spotreby štátnej správy (o 9,9 percenta), ktorý dosiahol svoje štvorročné maximum. V tejto súvislosti nejde len o samotnú vyššiu spotrebu štátnej správy, ale aj možnosť tvorby dvojitého deficitu. Posledné odporúčania MMF týkajúce sa limitovania plánovanej fiškálnej expanzie vo volebnom roku by preto mali byť brané vážne, a to najmä vzhľadom na rekordnú výšku deficitu bežného účtu," pripomína analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.