viac než 4000 agentov FBI, ktorým pomáha miestna a štátna polícia. Čo však táto armáda vyšetrovateľov za ten čas vlastne dosiahla?, pýtala sa včera na svojej internetovej stránke BBC.
Vyšetrovatelia sú zvyčajne skúpi na slovo, ale Mindy Tuckerová, jedna z vysokých úradníčok ministerstva spravodlivosti, je zhovorčivejšia. Podľa nej sa už vie, ako sa útoky pripravovali a realizovali. Nevie sa ale, akú podporu mali únoscovia priamo v USA.
Podľa novinára denníka New York Times Davida Johnsona, ktorý sleduje vyšetrovanie od samého začiatku, americké úrady viac-menej skončili s vyšetrovaním na domácej pôde a teraz hľadajú dôkazy v zahraničí.
"Najmä v Nemecku sa FBI snaží nájsť ideologické pozadie celého sprisahania, vypátrať, kto za ním stál. Pokúšajú sa odhaliť financovanie tejto akcie, predovšetkým z územia Spojených arabských emirátov a Afganistanu, a dúfajú, že im prípadní prebehlíci vysvetlia podrobnejšie, aká vlastne al-Káida je, a akým spôsobom funguje."
Vyšetrovanie financovania útokov prebiehalo z časti na pôde amerického ministerstva financií. Jeho hovorkyňa uvádza, že ministerstvo zmrazilo účty vo výške zhruba 60 miliónov dolárov, nevie však povedať, koľko financií sa vyšetrovateľom nepodarilo zaistiť, a ani či má jej úrad predstavu, koľko peňazí má Usáma bin Ládin a jeho organizácia k dispozícii.
Jeden z kritikov označil FBI za organizáciu, ktorá bola do 11. septembra tučná, tupá a šťastná. Podľa Johnsona FBI trochu stratila na dôležitosti, pretože americká vláda sa rozhodla, že sa bude spoliehať viac na spravodajské služby a armádu - a tá potrebuje dôkazy len o tom, že útočí na správny cieľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.