Medzi skladbami nechýba napríklad prelet kŕdľa labutí veľkých, hlasy pelikánov či volanie rosničky zelenej.
Nahrávky boli natočené v priebehu 14 prírodovedeckých expedícií v Rumunsku, ktoré podnikli členovia zoologického oddelenia múzea v rokoch 1979 až 1994.
Tieto "zvuky zvierat boli síce pôvodne určené ako materiál na vedeckú prácu, avšak ich hodnota získavala postupne čoraz väčšiu cenu v súvislosti so zhoršujúcim sa životným prostredím v delte a vymiznutím niektorých živočíšnych druhov. Preto sme sa rozhodli, že poskytneme originálne zvuky všetkým milovníkom prírody," uviedol zoológ a cestovateľ z Moravského krajinského múzea Miroslav Šebela.
Uviedol, že z hľadiska múzejného je to úžasný dokument. Materiál je cenný najmä preto, že bol získavaný dlhodobo a v období, keď v rumunskej delte Dunaja nikto iný systematicky nepracoval.
"Do týchto miest, ktoré boli vyhlásené ako hraničné pásmo, sa tiež málokto dostal. Nahrávanie a fotografovanie bolo prísne obmedzené," konštatoval Šebela. Pripomenul, že v súčasnosti je problémom už nahrať napríklad spev slávika, bez toho aby ho neprerušil v pozadí nahrávky vlak alebo hukot iných strojov.
Ojedinelý kompaktný disk možno kúpiť samostatne, od februára sa stane súčasťou pripravovanej publikácie Dunajská delta - farby, vône a hlasy prírodného raja. Pripravuje ju nakladateľstvo MKM. Údaje v knihe sa budú týkať 350 živočíšnych a rastlinných druhov. Vhodne ich doplnia fotografie o živote tamojších ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.