Tomčíková, členka predstavenstva Chemka, a. s. "Je pravdou, že sa prepúšťa. Dôvodom však nie sú zlé ekonomické výsledky spoločnosti, ale vysoká prezamestnanosť, kvôli ktorej znížime počet zamestnancov o šesťdesiat", uviedla Ing. M. Tomčíková.
Ako ďalej dodala, nepôjde o hromadné prepúšťanie, ale postupné uvoľňovanie pracovníkov z organizačných dôvodov. Podľa našich informácií, malo vedenie pôvodne v úmysle prepustiť až 150 zamestnancov, čo dokonca oznámilo aj michalovskému úradu práce. Po jednaniach s odborármi nakoniec majitelia Chemka svoje rozhodnutie prehodnotili a počet prepustených sa zastaví na čísle šesťdesiat. Stane sa tak aj napriek pozitívnym ekonomickým výsledkom spoločnosti, vďaka ktorým by malo Chemko na konci roka vykázať zisk, prevyšujúci 100 miliónov korún.
Okrem znižovania počtu zamestnancov chystajú v Chemku po novom roku celý rad ďalších zmien. V rámci reštrukturalizácie sa materské Chemko opäť rozdelí na menšie spoločnosti, pričom celkový počet dcér má po prvom januári 2002 dosiahnuť číslo 14. Najväčšia dcérska firma, Lepidlá, s. r. o., by sa už čoskoro mala ocitnúť v rukách nového vlastníka - rakúskej firmy Kronetec Consulting - Peter Kaindl.
"Spoločnosť Lepidlá, s. r. o., zatiaľ nepredávame. Je pravdou, že jednáme o jej možnom odkúpení, rýchlosť celej transakcie však nie je v tomto prípade prioritná. Kritériom pri výbere investora je kvalita ponuky a záruka rozvoja výroby", uviedla pre náš denník Ing. M. Tomčíková. Informácie o tom, že najhorúcejším kandidátom na kúpu Lepidiel je spomínaná rakúska firma, však Ing. M. Tomčíková odmietla oficiálne potvrdiť.
Aj ďalšie nové dcérske spoločnosti, Chemza s. r. o. a Energetika, s. r. o., by mali v dohľadnom čase zmeniť majiteľa. Keďže však Chemko v súčasnosti, vďaka predaju výroby cyklohexanónu za viac ako miliardu korún, nemá vážne finančné problémy, časový horizont celej transakcie je ťažké odhadnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.