lesy. Kabinet by mal podľa navrhovanej dohody medzi ministerstvom pôdohospodárstva a mestom Košice odkúpiť do vlastníctva štátu košické mestské lesy za 980 miliónov korún. Za získanú sumu by mesto pokrylo časť dlhov, ktoré vznikli predovšetkým v čase primátorského pôsobenia dnešného prezidenta Rudolfa Schustera, keď bolo rokoch 1994 a 1995 mesto Košice rekonštruované z krátkodobých a nevýhodných úverov.
Schuster sa včera pre agentúru SITA striktne odmietol vyjadriť k navrhovanému materiálu pri čom zdôraznil, že je to vec vlády, keďže je materiál súčasťou jej rokovania.
Medzititul: Osuský: Bola by to neuveriteľná investícia
Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Peter Osuský má obavu, že vláda v stredu rozhodne o odkúpení košických mestských lesov do vlastníctva štátu za 980 miliónov korún, pretože viackrát prejavila neprincipiálnosť a malú ráznosť. Osobne s týmto návrhom kabinetu nesúhlasí, ale bude rád, ak sa vo svojej prognóze zmýli a vláda sa k takýmto "investíciám" otočí chrbtom.
Osuský pre agentúru SITA povedal, že vyriešenie "starých sekier", aj keď ich zanechal rovno prezident republiky, predtým primátor Košíc, vyplatením takej obrovskej sumy zo štátnych peňazí je nedobrým rozhodnutím. Suma, za ktorú chce štát odkúpiť košické lesy sa podľa Osuského blíži k tomu, za čo Univerzita Komenského poskytuje ročne vzdelanie takmer 30 tisícom mladých ľudí.
"Košické lesy sú v porovnaní so vzdelaním skutočne neuveriteľná investícia," dodal Osuský.
MEDZITITUL: Bajan: Schválenie dohody môže vyvolať reťazovú reakciu
Starosta bratislavskej Petržalky a poslanec NR SR Vladimír Bajan žiada vládu, aby zvážila prijatie dohody medzi mestom Košice a štátom o možnom znížení dlhu mesta formou odpredaja mestských lesov štátu za 980 miliónov korún. Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Bajan, prijatie takto nevyváženej dohody je veľmi vážnym a bezprecedentným rozhodnutím, ktoré sa v histórii samostatného pôsobenia obcí od roku 1990 neobjavilo.
Bajan upozorňuje, že ide o rozhodnutie, ktoré môže vyvolať reťazovú reakciu, kde neschopní, resp. nezodpovední funkcionári viacerých miest či obcí pod dojmom tohto rozhodnutia začnú nakladať so zverenými financiami či majetkom absolútne nezodpovedne. Príklady sú známe aj z iných miest než sú Košice, dodal.
MEDZITITUL: Kvarda: Zadlženosť Košíc je potrebné vyriešiť
Vzhľadom na to, aké majú Košice postavenie vo svojom regióne, je potrebné vyriešiť zadlženosť tohto mesta. Ako zdôraznil pre agentúru SITA poslanec a člen výboru pre verejnú správu József Kvarda, "pretože asi samospráva Košíc nedokáže sama tento problém vyriešiť, musí dajaké riešenie nájsť štát". Či je vhodným riešením dohoda medzi mestom Košice a štátom o znížení dlhu mesta formou odpredaja mestských lesov štátu za 980 miliónov korún, je už podľa Kvardu iná otázka.
Kvarda pripomenul, že súčasná situácia v Košiciach je "výsledkom nezodpovedného hospodárenie tých volených orgánov, ktoré zapríčinili takéto problémy". Ako doplnil, pokiaľ o nevýhodných úveroch rozhodla mestská samospráva ako kolektívny orgán, tak je ťažko k celej veci niečo dodávať. Ak spomínané úvery boli schválené v mestskom zastupiteľstve, tak sú za situáciu zodpovední všetci poslanci, ktorí za ne hlasovali a samozrejme aj zodpovední mestskí funkcionári, konštatoval. Podľa Kvardu o trestnoprávnej zodpovednosti možno ťažko hovoriť, ale morálna a možno aj politická zodpovednosť by tu mala byť. Ako pripomenul - na to, aby sa nemohli v budúcnosti opakovať takéto problémy, bola prijatá novelizácia zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá bude účinná od 1. januára.
MEDZITITUL: BAUER: Je výhodnejšie, aby košické lesy zostali vo verejnom sektore
Novozvolený predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer súhlasí s tým, aby štát kúpou časti košických mestských lesov za 980 miliónov korún prispel k čiastočnému sanovaniu dlhu mesta Košíc vo výške takmer 2,2 mld. Sk Ako konštatoval včera Bauer pre agentúru SITA, pre mesto bude výhodnejšie ak tieto lesy zostanú vo verejnom sektore a nie súkromnom, čo by hrozilo, ak by nezasiahol štát.
Bauer, ktorý bol viceprimátorom Košíc však zdôraznil, že poslanci KDH v mestskom zastupiteľstve opakovane nehlasovali za úverovú politiku, ktorú presadzoval počas svojho primátorského pôsobenia súčasný prezident Rudolf Schuster. KDH vtedy presadilo, aby bolo v štatúte zastupiteľstva, že mesto nemôže mať ročnú dlhovú službu vyššiu ako 25 percent vlastného rozpočtu. Poslanci to nakoniec zo štatútu vypustili, konštatoval Bauer.
Bauer nepokladá návrh vlády za precedens do budúcnosti pre iné zadlžené mestá. V súčasnosti to už rieši legislatíva a mestské zastupiteľstvá sa už nemôžu zadlžiť takými obrovskými sumami, ktoré potom musia splácať daňovníci. Zdôraznil, že dlh Košíc treba riešiť, aby mestu nehrozila nútená správa.
Ak kabinet v stredu odsúhlasí kúpu lesov za takmer jednu miliardu Sk, je Prvá komunálna banka Žilina ochotná prevziať zvyšnú dlhovú službu Košíc vo výške 1,2 mld. Sk na 15 rokov s úrokovou sadzbou na úrovni 11 percent ročne. Ak by sa mestu nepodarilo znížiť momentálnu výšku úveru, hrozí mu nútená správa a PKB nepristúpi ku kompletnej reštrukturalizácii dlhu mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.