Pri bombardovaní Tora Bora zahynuli aj protitalibanskí bojovníci
Tora Bora/Kábul/Washington (TASR) - USA sú presvedčené, že terorista Usáma bin Ládin sa ešte pred niekoľkými dňami ukrýval v pevnosti Tora Bora na východe Afganistanu, potom sa však jeho stopa stratila. Priznal to včera hovorca Pentagonu kontraadmirál John Stufflebeem. Na otázku tlače, kde sa vodca teroristickej siete al-Káida nachádza, hovorca amerického ministerstva obrany odpovedal: "Kto vie? Pred niekoľkými dňami sme si mysleli, že je v oblasti Tora Bora, ale už si nie sme istí."
Sporadické bombardovanie horskej oblasti Tora Bora, ktoré americké letectvo uskutočnilo v noci navčera, si vyžiadalo niekoľko obetí v radoch protitalibanského tábora.
Podľa lídrov miestnych afganských jednotiek väčší počet vojakov pri náletoch utrpel zranenia, alebo bol zabitý. Jeden zo zdrojov, veliteľ Azubulláh, oznámil, že 16 zranených vojakov previezli na ošetrenie do obce Agam, centra oblasti Tora Bora. "Bombardovali našich bojovníkov dvakrát," povedal veliteľ. "Skontaktovali sme sa s hadžim Muhammadom Zamánom (jedným z hlavných veliteľov afganských síl v regióne), aby upozornil Američanov a aby bombardovanie prestalo," dodal. Podľa Azubulláha niekoľko zranených bojovníkov neskôr zomrelo. Zabitie afganských bojovníkov pri americkom bombardovaní potvrdili aj ďalší dvaja miestni velitelia.
Afganské oddiely sa chystajú obsadiť horskú oblasť severozápadne od Kandaháru, kde sa údajne ukrýva líder hnutia Taliban Muhammad Umar. Umar ustúpil do hôr a jaskýň okolo dediny Baghran v provincii Helmand, asi 160 kilometrov severozápadne od Kandaháru, spolu s bojovníkmi Talibanu a teroristickej siete al-Káida, informoval šéf tajnej služby v Kandaháre Hadži Gullalaj.
Nie je však stále jasné, či sa na týchto miestach zdržiava aj prenasledovaný terorista Usáma bin Ládin.
Rôzne zdroje sa rozchádzajú v informáciách o mieste bin Ládinovho pobytu. Gullalaj včera uviedol, že si nie je istý, kde sa zdržiava bin Ládin, je si však podľa vlastných slov "100-percentne" istý, že Umar je v dedine Baghran. Umara podľa Gullalaja v prípade jeho dolapenia obesia, pretože "predal krajinu, obyvateľov aj islam".
Príslušníci medzinárodných mierových síl by mali začať pôsobiť v afganskej metropole Kábul ešte predtým, ako sa ujme moci prechodná vláda. "Predpokladám, že tu budú prinajmenšom vedúce časti (medzinárodných jednotiek)," uviedol osobitný vyslanec USA v Afganistane James Dobbins. Na otázku, koľko vojakov by malo do Kábulu doraziť do 22. decembra, Dobbins odvetil: "Dostatočný počet". Americký minister obrany Donald Rumsfeld v nedeľu uviedol, že medzinárodná mierová jednotka v Afganistane bude mať pravdepodobne najviac 5 000 vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.