lokalite vzdialenej len dvadsať kilometrov od Bratislavy. Hovorilo sa tam o kompletnom vybavení vilového areálu o tenisových kurtoch, bazéne dlhom dvadsaťpäť metrov a veľkom nákupnom stredisku.
Nič z toho však nestojí. Ak niektorí spočiatku aj využili služby tejto spoločnosti, buď sa s ňou neskôr rozišli, alebo sa súdia. Limba-Invest dnes dlhuje zákazníkom aj obci niekoľko miliónov korún.
Celý prípad prešetruje aj polícia, poškodeným sa však zdá, že pridlho. Niektorí si kladú otázku, či to nie je aj z dôvodu, že jedným zo spoločníkov a z konateľov Limba-Investu bol od roku 1993 donedávna aj známy herec Jozef Vajda.
Herec lákal zákazníkov na populárnu tvár a šarm
Inzerát o druhom Beverly Hills na predmestí hlavného mesta si v roku 1996 prečítal aj podnikateľ Ivan Šabík. Nápad sa mu páčil, šiel preto na prvé stretnutie zástupcov Limba-Investu s potenciálnymi klientmi. „Zúčastnil sa ho aj herec Jozef Vajda, rovnako ako niektorých ďalších sedení. Prezentoval sa ako môj budúci sused, vraj vlastnil vedľajší pozemok." Vajda sa tam mal správať veľmi distingvovane a galantne, čím sa mu spolu so známou tvárou podarilo presvedčiť viacerých klientov, aby zložili zálohu vo výške tridsiatich percent z celkových nákladov na výstavbu. Jedným z presvedčených sa stal aj Šabík zaplatil firme „preddavok" milión dvestotisíc korún.
„Vajda ma osobne presviedčal aj o tom, že bude lepšie, ak sa naše domy a domy ďalších spoluvlastníkov firmy budú stavať neskôr ako tie spodné." Medzi „spodnými" bol napríklad aj dom známeho právnika Ernesta Valka. Ten na margo toho povedal: „S firmou Limba-Invest som sa rozišiel po hrubej stavbe. Boli mi dlžní na penáloch vyše milióna, lebo nedodržali ani neviem koľký termín. Potom povedali, že to bolo prestavané. Povedal som dobre, aby som mal pokoj. Skončilo to. Prišiel som pri tej stavbe o dva roky života." Valko nám takisto potvrdil, že sa v súvislosti so stavbou mnohokrát stretol aj s Vajdom: „Konatelia mali potom nejaké problémy aj medzi sebou. Viacerí moji kolegovia mi potom povedali To je tak, Ernest, keď herci stavajú."
Tichý koniec veľkých sľubov a slov
Spoločnosť Limba-Invest nakoniec skutočne žiadny dom nepostavila. Majitelia ju v roku 1999 narýchlo predali Ľubošovi Zamecovi z Bratislavy. Klient Šabík sa to vraj dozvedel až z úst Jozefa Vajdu, keď už bola firma predaná: „Odporučil mi, aby som všetko riešil s novým majiteľom." Tohto človeka však nemožno nikde zohnať, obvinenia a doporučené listy rozhorčených klientov pochybnej stavebnej spoločnosti sa vracajú z adresy Ľuboša Zameca a jeho firmy späť, ako nedoručené.
Vajda nám zase tvrdil, že si Ivana Šabíka nepamätá. Celú situáciu komentoval len takto: „Nemienim sa vôbec vyjadrovať, a ani si neprajem, aby som bol niekde spomenutý." Skutočnosť, že bol od júna 1993 do marca 1999 spoločníkom a v rokoch 1994-1999 aj konateľom Limba-Invest, s. r. o., však potvrdzuje výpis z Obchodného registra. Vtedy mala túto firmu sprostredkovane dotovať aj vláda Vladimíra Mečiara.
Prečo dotovalo Mrázovo ministerstvo herca & comp.?
To nikto nevie. Isté však je, že spoločnosť Limba-Invest, ktorá nemala viac-menej nič za sebou, dostala možnosť vykonať štátnu zákazku od bývalého ministra výstavby Jána Mráza. Ministerstvo dalo vtedy Limbachu dotáciu na dobudovanie ciest a verejného osvetlenia. Už v čase, keď ju obec získavala, mala byť táto dotácia viazaná tým, že zákazku bude vykonávať spoločnosť Limba-Invest.
A čo hovorí Vladimír Hrašna, starosta Limbachu?
„Nastúpil som v roku 1999 a už vtedy začali byť problémy. Limba-Invest dostala od štátu dotáciu na vybudovanie inžinierskych sietí. Nakoniec nám zanechali nedokončenú výstavbu ciest aj verejného osvetlenia. Z osemnásťmiliónovej dotácie pritom stihli minúť len milión tristotisíc korún. Obcou im bolo ponúknuté, aby za to dokončili komunikácie, ale údajne nenašli firmu, ktorá by im požičala. K dotácii by sa totiž dostali len cez spätnú faktúru."
Obec teraz nemá na dokončenie prác peniaze. Z budúceho Beverly Hills, kde malo byť všetko vrátane bazéna a donášky do domu, je vilová štvrť so zablatenými poľnými cestami. Starosta je nešťastný: „Tí, ktorí sa vedia brániť, sa bránia a tí, čo sa nevedia, to nechali tak. Dotácie niekto vybavil na ministerstve a obci to nič neprinieslo." Aj obec zažalovala spoločnosť Limba-Invest, Hrašna však nevie, v akom štádiu prípad je. Vie len to, že im firma dlhuje aj daň z nehnuteľnosti.
Čo robia policajné orgány?
Prípad pridelili policajnému vyšetrovateľovi Virbovi, ktorý navrhol začatie trestného stíhania a posunul ho do Bratislavského kraja. Po Bratislave prípad prevzal Trnavský kraj, ktorý ho pridelil vyšetrovateľovi v Piešťanoch. Tam sa spis zastavil.
Jeden z klientov „stavebníka" Jozefa Vajdu, podnikateľ Šabík, čaká na vrátenie zálohy a rozhodnutie súdu už niekoľko rokov. „Naposledy som podával vysvetlenie policajným orgánom vo februári. Odvtedy sa nič nedeje. Na Slovensku je možné, že za šesť rokov si dlžníci robia srandu zo slušných ľudí. Ako je možné, že všetci traja verejne vystupujú a tvária sa, že nič?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.