sv. Jakuba v Levoči, vrátane dokreslení a zamerania.
"Urobili sme prvé záchranné práce, pripravili šablóny a demontovali najzachovalejšie prvky, ktoré sa dajú využiť pri realizácii kópií," povedal vedúci oblastného ateliéru Ing. Ivan Tkáč. Stav kamennej hmoty na veži je v havarijnom stave. Doslova za šťastie I. Tkáč považuje plot, vďaka ktorému sa ešte v okolí veže nič nestalo.
ORA tiež predložil dve rôzne alternatívy, ktoré pripadajú do úvahy pri prieskumných prácach i samotnej rekonštrukcii veže, no zatiaľ Pamiatkový ústav Bratislava a jeho bratislavská komisia podľa slov I. Tkáča neschválili ani jednu. "Nie som informovaný, kto v tejto komisii bol a nebola vydaná ani žiadna oficiálna správa o výsledkov jej návštevy v Levoči. Sklamané je mesto i farský úrad, pretože kým nie je schválený variant, nespracovávajú sa ani rozpočty, koľko by samotná obnova veže stála. Oba projekty sa líšia a z toho vyplývajú i veľké finančné odchýlky," upozornil vedúci oblastného ateliéru I. Tkáč. Podľa jeho slov zástupcov mesta Levoča, farského úradu i vlastníka zaráža, že sa v podstate rozhoduje o nich bez nich.
Hotové a zrejme podľa I. Tkáča i odovzdané sú už projekty riešenia interiéru veže, pretože stavebné úpravy interiéru by mali kvôli preprave materiálu predchádzať reštaurátorským prácam. "Stavbári v interiéri budú musieť byť minimálne o jedno poschodie pod nami," dodal položartom. Oprava samotnej veže si vyžaduje desiatky miliónov korún. Tým, že komisia stále nerozhodla, podľa ktorého variantu budú práce pokračovať, komplikuje sa i získavanie nemalých finančných prostriedkov. "Už začiatkom decembra sme požiadali zahraničné nadácie o finančnú pomoc na budúcoročné aktivity. Nemohli sme peniaze žiadať i na vežu, pretože stále nevieme, na čo ich vlastne pýtať. Už v tejto fáze sa teda niečo premeškalo," vzdychol si I. Tkáč.
Tohto roku na kostole sv. Jakuba vymenili druhú polovicu strešnej krytiny na lodi a okolo neho vybudovali vetrací a odvzdušňovací kanál. V centre záujmu reštaurátorov je i južné nárožie s priľahlou kamennou balustrádou. "Dokončili sme všetky demontážne práce a začali s montážnymi. Nie sme však tak ďaleko, ako sme plánovali. Obkladové prvky a základový veniec vežičky južného nárožia ešte nie sú hotové," priznal I. Tkáč. Dôvodom je, že Lom Králiky nebol schopný dodávať kvalitný kameň v požadovaných množstvách a objemoch. V súčasnosti sa kameň dováža z Lomu Božanov v Českej republike. "Je to kameň najpríbuznejší králickému pieskovcu. Kvalitou suroviny a kameňa ako takého ho i predstihuje." Hoci bude kostol pravdepodobne dokončený už z božanovského kameňa, zmena dodávateľa spôsobila dvojmesačný sklz.
Práce na kostole pokračovali, no nesúrodo. Dnes má ORA pripravené prvky na vežičku i balustrádu, no ich montáž príde na rad až v budúcom roku. "Vynaložíme všetko úsilie, aby sme dodržali termín a v novembri 2002 bolo južné nárožie kostola dokončené," prisľúbil. Nebude to však jednoduché, pretože na rekonštrukciu nárožia je potrebných 17,25 mil. Sk. Do konca roku sa podarí uhradiť šesť miliónov korún. I. Tkáč vyzdvihol osobnú účasť dekana farnosti Mons. Františka Dlugoša, ktorý od vlády SR získal jeden milión korún, a do konca roku má na účet farnosti pribudnúť ďalší. Z rozpočtu mesta pomohla suma 1,5 mil. korún a zvyšok uhradil Farský úrad v Levoči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.